Atama logotip
EN

Delovni čas

24.05.2024

Delovni čas

Po 142. členu ZDR-1 je delovni čas opredeljen kot efektivni delovni čas, čas odmora ter čas upravičenih odsotnosti z dela v skladu z zakonom, kolektivno pogodbo ali splošnim aktom.

Efektivni delovni čas je vsak čas, v katerem delavec dela, je na razpolago delodajalcu in izpolnjuje svoje delovne obveznosti iz pogodbe o zaposlitvi.

Po EU direktivi 2003/88/ES je delovni čas opredeljen kot vsak čas, v katerem delavec dela in je na razpolago delodajalcu ter opravlja naloge ali dolžnosti v skladu z nacionalno zakonodajo in/ali prakso.

Polni delovni čas ne sme biti daljši od 40 ur na teden, lahko je pa krajši od 40 ur na teden, vendar ne manj kot 36 ur, kar se določi z zakonom oz. kolektivno pogodbo.

Za krajši delovni čas se šteje delovni čas, ki je krajši od polnega delovnega časa, ki je uveljavljen pri delodajalcu.
 
Če z zakonom ali kolektivno pogodbo polni delovni čas ni določen, se šteje, da le-ta znaša 40 ur na teden.

Razporeditev delovnega čas

Kot izhaja iz 31. člena ZDR-1, da je delovni čas obvezna sestavina pogodbe o zaposlitvi, je prav tako potrebno določiti tudi razporeditev delovnega časa ter pogoje ob morebitni začasni prerazporeditvi delovnega časa. Praviloma delovni čas traja 5 dni v tednu od ponedeljka do petka.

Delodajalec mora pisno obvestiti delavce o začasni prerazporeditvi delovnega časa najmanj en dan pred razporeditvijo delovnega časa na pri delodajalcu običajen način.

Enakomerno razporejen polni delovni čas je v primeru, ko delavec dnevno opravi vsak dan enako število ur ali ob določenih dnevih več in nato sorazmerno manj, tako da je izravnava tedenskega delovnega časa največ 40 ur. Pri enakomerni razporeditvi delovni čas ne sme biti razporejen na manj kot 4 dni v tednu.

Neenakomerno razporejen delovni čas je v primeru, ko delavec zaradi potreb delovnega procesa ne dela vsak dan enako število ur ali dni v tednu. Posledično je število opravljenih ur na dnevni ali tedenski ravni različno.

Oblike delovnega časa

Nepremični (fiksen) delovni čas: delovni čas pri katerem je točno določen čas prihoda in odhoda z dela.

Premični (gibljiv ali fleksibilen) delovni čas: delovni čas pri katerem je čas prihoda in odhoda z dela določen v razponu.

Znotraj sistema premičnega delovnega časa poznamo še nekaj posameznih pojmov:

Delno premični delovni čas: delovni čas, kjer je prihod na delo točno določen, odhod z dela pa je določen v razponu in obratno. Taka oblika delovnega časa se določi v izjemnih primerih, ko zaradi narave dela ni mogoče vnaprej določiti začetka oziroma konca delovnega časa in je časovno omejeno.

Deljen delovni čas: delovni čas, ko delavec opravlja delo s prekinitvijo polnega dnevnega delovnega časa, prekinitev pa traja najmanj 1 uro. Dnevni delovni čas se lahko deli največ na dva dela.

Izmenski delovni čas: delovni čas, ko se delo izmenoma opravlja v dopoldanski, popoldanski ali tudi v nočni izmeni, ki traja v odvisnosti od 5 ali 6 dnevnega delovnega tedna od 6 do 8 ur dnevno in se praviloma ponavlja tedensko oz. izjemoma dnevno, po določenem ponavljajočem se vzorcu.

Delovni čas in delovnik

Kakšna je razlika med izrazom »delovni čas« in »delovnik«?

Izraz »delovni čas« v praksi uporabljamo za določilo polnega ali krajšega delovnega časa. Medtem ko »delovnik« uporabljamo za določilo tedenskega razporeda delovnih dni in ustaljeno število delovnih ur v enem dnevu, kot recimo »petdnevni delovnik« in »osemurni delovnik«.


Potrebujete svetovanje pri definiranju delovnega časa v pogodbi o zaposlitvi ali vaših internih aktih? Preverite naše storitve in nas kontaktirajte. 

 Janja Kompare