Atama logotip
EN

Ali je znižanje plačila za poslovno uspešnost zaradi bolezni neutemeljeno?

14.10.2024


Vrhovno sodišče Republike Slovenije je 4. oktobra 2024 izdalo sodbo VIII Ips 9/2024, v kateri je obravnavalo vprašanje zakonitosti znižanja plačila za poslovno uspešnost zaradi odsotnosti z dela zaradi bolezni, z vidika morebitne kršitve prepovedi diskriminacije.


Sodišče je podalo stališče, da mora delodajalec pri določanju plačila za poslovno uspešnost zagotavljati enako obravnavo delavcev glede na njihove osebne okoliščine.

Čeprav ni nedopustno upoštevati števila dni prisotnosti na delu kot enega izmed kriterijev za izplačilo in višino plačila za poslovno uspešnost, ta kriterij ne sme biti uporabljen na diskriminatoren način.

Vrhovno sodišče je v tem primeru med drugim opozorilo na posebno naravo plačila za poslovno uspešnost kot ene od zakonskih možnosti nagrajevanja delavcev.

V nasprotju z delovno uspešnostjo, ki se določa glede na gospodarnost, kakovost in obseg opravljenega dela, za katerega je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi, je plačilo za poslovno uspešnost vezano na uspešnost poslovanja družbe kot celote. Ta je sicer odvisna od številnih drugih dejavnikov, ne le od kakovosti ali obsega opravljenega dela delavcev.

Plačilo z naslova poslovne uspešnosti tako predstavlja sistem kolektivnega nagrajevanja praviloma vseh delavcev pri delodajalcu, in ne individualnega prispevka delavca k uspešnosti poslovanja družbe.

V tem primeru je sodišče ugotovilo, da so bili izpolnjeni vsi pogoji za ugotovitev diskriminacije. Tožnica je bila pri izračunu plačila za poslovno uspešnost obravnavana manj ugodno, razlog za to pa je bil povezan z njeno osebno okoliščino – zdravstvenim stanjem. Poleg tega so bili tožnica in drugi delavci, ki so prejeli višje plačilo, v primerljivem položaju.

Odločitev sodišča bo verjetno imela finančne posledice, zlasti za delodajalce v zasebnem sektorju, kjer mnogi uporabljajo bolniško odsotnost kot kriterij za zmanjšanje plačila za poslovno uspešnost. Sodba bo vplivala tudi na prihodnje odločitve glede izplačevanja in oblikovanja kriterijev za poslovno uspešnost. Marsikatero podjetje bo prisiljeno prilagoditi sistem nagrajevanja, kar bo lahko pomenilo zmanjšanje variabilnega dela plač ali celo ukinitev izplačila poslovne uspešnosti. S tem se postavlja vprašanje, ali bo odločitev sodišča dolgoročno vplivala na zmanjšanje motivacije delodajalcev za nagrajevanje zaposlenih z izplačili poslovne uspešnosti.


Če potrebujete pomoč pri vzpostavitvi sistema nagrajevanja v vašem podjetju, smo vam na voljo! Vaše povpraševanje lahko oddate preko spletnega obrazca ali nas pokličete na 01/2300-860.

Urša Šarić