28.02.2025
V kolikor se ena izmed pogodbenih strank odloči za prekinitev pogodbe o zaposlitvi brez sporazuma, je le-ta dolžna upoštevati določen zakonski ali pogodbeni odpovedni rok.
Odpovedni roki se v primeru upoštevanja ZDR-1 razlikujejo glede na to, katera pogodbena stranka je izdala pisno namero prekinitve delovnega razmerja. S kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi so odpovedni roki lahko različni, zato velja vedno preveriti najprej zapisano v pogodbi o zaposlitvi. Več o odpovednih rokih si lahko preberete v naslednjem članku: https://atama.si/S4110/D22260/Odpovedni+roki+ob+prekinitvi+zaposlitve
Delodajalec in delavec se lahko dogovorita o skrajšanem odpovednem roku v pisnem sporazumu. 96. člen ZDR-1 opredeljuje možnost, da se delodajalec in delavec lahko dogovorita o denarnem povračilu namesto dela ali celotnega odpovednega roka. Ta dogovor je možno skleniti šele po tem, ko je odpoved pogodbe o zaposlitvi že vročena nasprotni stranki.
Od tega, katera stranka odpoveduje pogodbo o zaposlitvi je odvisno, kdo je zavezan k plačilu denarnega povračila.
Se vaše podjetje sooča s prekinitvijo pogodbe o zaposlitvi in želite skrajšati odpovedni rok? Če niste prepričani, kako se lotiti dogovora o denarnem povračilu ali skrajšanju odpovednega roka, nam pišite, da vam pomagamo.
Janja Kompare