Atama logotip
EN

Izplačilo nadomestila delavcu za neizkoriščen dopust

14.04.2023

Letni dopust predstavlja eno izmed temeljnih pravic delavca iz delovnega razmerja, čigav namen je počitek, regeneracija delavca in izraba prostega časa v skladu z delavčevimi potrebami in potrebami njegove družine.

164. člen Zakona o delovnih razmerjih (ZDR – 1) onemogoča, da bi se delavec pravici do dopusta odpovedal. Če delavec podpiše izjavo, s katero se odpoveduje letnemu dopustu, je taka izjava neveljavna. Sporazum med delavcem in delodajalcem, s katerim bi se delavec odpovedal letnemu dopustu in zato prejel nadomestilo je pa veljaven samo v primeru prekinitve delovnega razmerja, kadar dogovor o koriščenju dopusta ni mogoč zaradi delodajalčeve odločitve ali zaradi druge odsotnosti (bolniška, porodniška, druge odsotnosti z dela).


Kaj pravi sodna praksa?

Delavec je upravičen do nadomestila za neizrabljeni letni dopust ob prenehanju delovnega razmerja, če ga do izteka pogodbe o zaposlitvi objektivno ni mogel izrabiti. Pri tem se zahteva, da delavec ni mogel predvideti vzroka, zaradi katerega ni mogel izrabiti letnega dopusta še pred prenehanjem delovnega razmerja. Če delavec izrabe letnega dopusta ne zahteva, obstoj nepredvidljivega vzroka za to pa ni ugotovljen, in če na delodajalčevi strani ni razlogov za neizrabo, izgubi pravico do letnega dopusta (ali nadomestila). Bistveno je, ali je imel delavec dejansko možnost izkoristiti svojo pravico do letnega dopusta, ali pa je to možnost izgubil zaradi nepredvidljivih dogodkov.


Več o dopustu lahko izveste v naši kadrovski šoli.
 
Urša Šarić
Atama d.o.o.