Atama logotip
EN

Razporeditev dopusta med zaposlene

Zakon o delovnih razmerjih jasno določa kriterije za odmero letnega dopusta. Dodatne dneve letnega dopusta lahko določajo še kolektivne pogodbe ter interni akti podjetja.

Prav tako Zakon o delovnih razmerjih določa pravice in obveznosti tako delodajalca kot delavca pri koriščenju dopusta. Tudi tukaj lahko dodatne pogoje določa kolektivna pogodba ali interna pravila v podjetju. Več o samih pravilih koriščenja dopusta si lahko preberete v enem izmed starejših člankov

Ne glede na nekatera zapisana pravila, pa v podjetjih večkrat pride do težav pri koriščenju oziroma razporejanju dopusta, kar lahko povzroči slabo voljo tako pri delodajalcih kakor tudi pri zaposlenih.

Dejstvo je, da se mora dopust razporejati glede potreb delavca, kakor tudi glede potreb delovnega procesa. Vsekakor je delavec tisti, ki naj bi dopust izkoristil za počitek, zato je smiselno, da se delodajalec (če je to le mogoče) temu prilagodi.

Izjema so kolektivni dopusti. Podjetja, kjer delovni proces zahteva izvajanje kolektivnega dopusta, le-tega določijo vnaprej. Tako so delavci o dopusti obveščeni dovolj zgodaj, da lahko izrabo načrtujejo.

Kaj pa preostali dopust? Večkrat se pojavlja vprašanje ali delodajalec mora dopust odobriti takrat, ko delavec zanj zaprosi oziroma ali lahko delodajalec enostransko določa (izven kolektivnega dopusta), kdaj bo kdo dopust koristil.

Zakon tako jasno teh razmerij ne opredeljuje. Pri delodajalcih se pojavljajo različne interpretacije zapisanih pravil. V nadaljevanju predstavljam moje stališče.

Delodajalec naj vnaprej zaposlenim sporoči formalna in neformalna pravila glede koriščenja dopusta. V to lahko zajamemo tudi dele leta, ko koriščenje ne bo možno (zaradi predvidenega večjega obsega dela) in dele leta, kjer je koriščenje bolj zaželeno.

Prav tako je smiselno določiti način in čas, ko delavec lahko zaprosi za dopust. Do težav lahko pride predvsem v času poletnih dopustov, kjer je marsikdaj več kandidatov naenkrat za koriščenje dopusta v istem terminu. V primeru, da delovni proces ne omogoča več odsotnosti naenkrat, je potrebno odobritve smiselno izvesti.

V realnosti lahko to pomeni, da se prva želja zaposlenega eno leto upošteva, naslednje leto pa prednost pripada drugemu zaposlenemu. Razporeditev dopustov naj upošteva želje zaposlenih glede na poslovne potrebe podjetja, predvsem pa naj bo enaka za vse zaposlene.

Vsakršen dogovor med delodajalcem in delavcem je mogoč, če sta obe strani pripravljeni razumeti potrebe drugega.

 

Tanja Šket

Atama d.o.o.

 

Potrebujete pomoč pri organizaciji kadrovskih procesov? Stopite v stik z nami in skupaj bomo našli rešitve, ki bodo vodile k uspešnemu upravljanju z vašimi sodelavci.