Atama logotip
EN

Novela zakona o dohodnini

06.12.2022

Državni zbor je na seji 28. 11. 2022 sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini - ZDoh-2AA.

Splošna olajšava, ki jo lahko uveljavljajo vsi zavezanci za dohodnino, se bo s 1. januarjem 2023 zvišala na 5000 evrov. Nadaljnja postopna zvišanja na 7500 evrov do leta 2025 se ob tem odpravljajo.

Dodatna splošna olajšava se bo priznala zavezancem s skupnim dohodkom do 16.000 evrov. Če primerjamo z aktualnim zakonom, je to približno 2280 evrov več.

Davčni razredi ostajajo nespremenjeni, se pa stopnja davka v zadnjem, petem dohodninskem razredu, vrača nazaj na 50 odstotkov, kot je veljalo pred marca sprejetimi zadnjimi spremembami zakona.

Zneski posebne olajšave za vzdrževane družinske člane se bodo v letih 2023 in 2024 zvišali za približno 7,5 odstotka.

Uvaja se posebna olajšava za mlade, ki bo zavezancem do dopolnjenega 29. leta starosti zmanjšala davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja za 1300 evrov.

Novela zakona vpliva tudi na obdavčitev samostojnih podjetnikov, ki so vključeni v sistem normiranih odhodkov. Zavezancem, pri katerih je obvezno zavarovana vsaj ena oseba za polni delovni čas najmanj devet mesecev, se priznani normirani odhodki znižajo z 80 na 40 odstotkov, če dosegajo 35.000 evrov prometa.

Višina obdavčitve kapitalskih dobičkov ni bila deležna sprememb, se pa ponovno uvaja obdavčevanje izplačanih vrednosti delnic ali deležev v primeru njihove odsvojitve v okviru pridobivanja lastnih delnic.

Stopnja dohodnine, ki se plačuje od dohodka iz oddajanja premoženja v najem in je za letos določena pri 15 odstotkih, se bo zvišala na 25 odstotkov.

Iz davčne osnove bodo še vedno izvzeta izplačila nagrad za poslovno uspešnost, a tako kot do uveljavitve spomladi sprejetih sprememb spet le do višine povprečne slovenske plače.

Odpravlja se tudi možnost odločitve o vključitvi dohodkov iz oddajanja premoženja v najem in dohodkov iz kapitala v letno davčno osnovo.

Iz davčne osnove bodo po novem izvzeta tudi izplačila nadomestil za uporabo lastnih sredstev za delo na domu.

Kar zadeva področja kmetijstva, se na seznam oproščenih podpor dodajajo podpore za zavarovalne premije. Umikajo se plačila, ki jih kmetje prejmejo za kmetovanje na območjih z omejenimi možnostmi za kmetovanje, ki bodo po novem obdavčena v višini 50 odstotkov plačila.
 
Urša Šarić
Atama d.o.o.