Atama logotip
EN

Vse in še več o opravljanju začasnega in občasnega dela dijakov in študentov

3.10.2022

Kaj je namen študentskega dela?
Študentsko delo je predvsem namenjeno pridobivanju delovnih izkušenj in dodatnega zaslužka dijakom ter študentom v času izobraževanja. Z vidika delodajalca je študentsko delo namenjeno za iskanje potencialnih kadrov po končanem šolanju. Prav tako pa je študentsko delo lahko namenjeno pokrivanju izrednih kadrovskih potreb.

Študentsko delo lahko opravljate, če  ustrezate enemu od naslednjih pogojev:

To delo lahko opravljate tudi študenti tujih univerz, ki v okviru mednarodnih izmenjalnih programov opravljate študijske obveznosti v Republiki Sloveniji.

 Študentskega dela ni možno opravljati, če so študenti ali dijaki zaposleni ali vpisani v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje.

Študentska napotnica
Pogoj za opravljanje študentskega dela pri delodajalcu je napotnica. Napotnico izda posrednik začasnega in občasnega dela dijakov in študentov. Agencija oziroma študentski servis, ki študenta ali dijaka napoti na delo k določenemu delodajalcu je dolžna hraniti potrdilo o statusu dijaka/študenta za tekoče leto.
Napotnica je veljavna samo ob predložitvi osebnega dokumenta dijaka ali študenta.
Napotnica mora biti izdana v štirih izvodih. Delodajalec je dolžan ob začetku dela napotnice potrditi in dijaku ali študentu izročiti en izvod napotnice.
Napotnica je podlaga za delo v Sloveniji in ne velja za delo v tujini (v primeru dela v tujini se pozanimajte o pravilih države, kjer bi delo opravljali).

Posameznik ima lahko odprtih več napotnic v enem podjetju, če opravlja več različnih del. Prav tako ima lahko odprtih več napotnic za različna podjetja, če opravlja več del pri različnih delodajalcih.

Evidentiranje ur in minimalna urna postavka
Dolžnost delodajalca je, da dnevno evidentira število dejansko opravljenih ur dela dijaka ali študenta.

Minimalna bruto urna postavka za delo dijakov in študentov znaša  6,17 evra bruto.

Delo dijakov in študentov je vključeno v pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje ter zavarovanje za poškodbe pri delu in poklicne bolezni. Od te vrste dela pa se prav tako plačujeta koncesijska in dodatna koncesijska dajatev. Prispevke in dajatve od začasnega in občasnega dela dijakov in študentov obračuna in poravna posrednik ob izvedbi plačila dijaku in študentu.


Je potrebno, da dijak ali študent pred začetkom dela opravi zdravniški pregled?
Če delovno mesto ni potencialno nevarno za zdravje ali delovno mesto nima posebnih tveganj zadostuje zdravniško potrdilo, ki ga študent pridobi na podlagi opravljenega pregleda iz programa preventivnega zdravstvenega varstva študentov. Pogoj je da spričevalo ni starejše od 5-ih let.

Predhodni zdravstveni pregled za študente, ki pri delodajalcu opravljajo delo na podlagi študentskih napotnic, je obvezen:

Pogoji so enaki za dijake in študente.

Nočno delo študentov ali dijakov
Zakon o delovnih razmerjih
 v 190. - 194. členu ZDR-1 določa, da delavec, ki še ni dopolnil 18 let starosti, ne sme delati ponoči med 22. uro in 6. uro naslednjega dne, v primerih opravljanja dela s področja kulturne, umetniške, športne in oglaševalne dejavnosti pa med 24. in 4. uro naslednjega dne.

Za študente, ki so starejši od 18 let, te omejitve ni.

Povračilo stroška prevoza in malice?
Povrnitev stroškov za prehrano in prevoz na delo za študente zakonsko ni določena
S podjetjem se lahko o povračilu omenjenih stroškov dogovorite. V primeru da bi vam delodajalec katerega od stroškov želel povrniti se to vračuna v višino urne postavke.
Bo pa to za delodajalca pomenilo da za ta znesek plača vse prispevke in koncesijske dajatve od študentskega dela.

Iščete študentsko zaposlitev?
Preverite ponudbo študentskih del na naši spletni strani.

Maja Kordež
Atama d.o.o.