Atama logotip
EN

Konkurenčna klavzula ali konkurenčna prepoved

Dva bolj ali manj znana izraza, pogosto vključena v pogodbo o zaposlitvi. Nemalokrat tako zaposleni, kot tudi delodajalci, niti ne vedno kakšna je njuna razlika, kdaj katero uveljavljati in kakšne so (lahko) posledice uveljavljanja oziroma kršenja ene ali druge.

KONKURENČNA PREPOVED je v pogodbo o zaposlitvi vključena zelo pogosto, njen namen je delavcu prepovedati, da bi v času, ko ima sklenjeno delovno razmerje, za svoj ali tuj račun, opravljal dela, ki sodijo v dejavnost, ki jo opravlja delodajalec.
V kolikor delavec krši konkurenčno prepoved, lahko delodajalec zahteva povrnitev škode, ki je bila s tem povzročena.

KONKURENČNA KLAVZULA je vezana na čas, ko delavec z delom pri delodajalcu prekine. V kolikor je delavec v času dela pridobil nova znanja in veze, mu delodajalec lahko le te, po končanem delovnem razmerju, prepove izkoriščati. Delodajalec klavzulo lahko uveljavlja za obdobje, ki ne sme biti daljše od dveh let po zaključku dela.
Za uveljavljanje klavzule ni dovolj, da je v pogodbi o zaposlitvi zgolj omenjena, temveč mora biti dogovorjena tudi višina denarnega nadomestila, ki mora znašati najmanj tretjino povprečne mesečne plače delavca v zadnjih treh mesecih pred prenehanjem pogodbe o zaposlitvi (ZDR-1, 41. člen).

Dobra pogodba o zaposlitvi mora vsebovati še marsikater pomemben podatek. Za pomoč pri sestavi pogodbe ali preverjanju ustreznosti se lahko obrnete na nas.

Uršula Pust
Svetovalka