Atama logotip
EN

Bolniška in porodniška

10.10.2011 00:00:00

Lep pozdrav
Kot drugi imam tudi jaz vprašanje in sicer zaposlena sem za nedoločen čas kot kozmetik/frizer in sem noseča 6 mesecev.Rok imam 1.2.2012 . Sedaj sem na bolniškem že tri mesece zaradi krvavitev in rizične nosečnosti in ostala bom na bolniškem do porodniškega ki ga imam v januarju drugo leto.

Prejšnji mesec sem dobila prvo bolniško plačo in sicer v vrednosti 440€,ta mesec še nisem dobila plače.Dobim ta mesec od delodajalca kako potrdilo od zavoda v kateri višini so mi nakazali plačo,ali dobim samo plačilno listo, kot prejšnji mesec.
V kolikšnem procentu se izplača bolniška v prvem in nadljnih mesecih.Koliko vem prvi mesec krije delodajalec,kasneje pa zavod.Torej moja povprečna plača na plačilni listi je bila 680€,ostalo je bilo izplačano na roko.

Upam da sem dala zadosti podatkov..Že v naprej se vam zahvaljujem.

Maia


Dober dan.

Kaj vam pripada v času bolniške odsotnosti, piše v kolektivni pogodbi, ki zavezuje vašega delodajalca, ali v vaši pogodbi o zaposlitvi, minimalne pravice pa določa zakon. Zakon določa, da delodajalec za čas bolezni delavcu izplača nadomestilo plače. Nadomestilo znaša najmanj 80 % od osnove, večji procent lahko določa kolektivna pogodba. Osnova je povprečna plača delavca, ki je bila delavcu izplačana, ali bi mu morala biti izplačana v zadnjih treh mesecih pred nastankom bolezni. Poudarjam plača, ne recimo nadomestilo (problem je zlasti nadomestilo, ki je nižje od 100 %), za čas nadomestila je osnova enaka osnovi za izračun nadomestila.

V primeru, da je delavec zaradi iste bolezni odsoten dalj časa, pripada delodajalcu povračilo izplačanega nadomestila s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje. Zavod povrne 80 % osnove, ki pa ni enaka kot prej omenjena, pač pa delavčeva povprečna plača v letu pred nastankom bolezni, povečana za koeficient, ki korigira osnovo zaradi vpliva inflacije oziroma povečanja plač. Vidite torej, da nadomestilo in povračilo zavoda nista nujno enaka. Lahko se zgodi, da dobi delodajalec manj ali več denarja od tega, kar je izplačal delavcu. Razlike ni, če delodajalec v svojih aktih uredi izplačilo nadomestila po 30 delovnih dneh skladno z zavodovimi pravili. Povračilo pripada delodajalcu za odsotnost nad 30 delovnih dni. Upravičenost do odsotnosti  mora ugotoviti posebna komisija zavoda, odločitev osebnega zdravnika je premalo, on naredi le predlog za komisijo.

Delodajalec izda delavcu za čas bolniške običajno plačilno listo.

V vašem primeru presoja pravilnosti izplačila ni mogoča, ker ne poznamo vseh prej navedenih podatkov. Predvidevam, da ste navedli zneske, ki veljajo za neto plačo. V kolikor navajate zneske bruto plače, je ona zanesljivo nepravilna, saj ne dosega nivoja minimalne plače. Če so zneski neto, je presoja otežena  tudi zaradi vpliva obračuna dohodnine.

Poseben problem je plačilo na roko. V vašem primeru se sedaj kaže vsa neprimernost takega izplačevanja, saj vam delodajalec tega plačila sam v osnovo ne bo prištel. V primeru, da bi hoteli uveljaviti pravo osnovo, bi morali sprožiti postopek preko sodišča.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

 

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij