Atama logotip
EN

Čakanje na delo in izraba dopusta

V preteklem in tudi tekočem letu je marsikateri delodajalec svoje delavce napotil na čakanje, saj jim dela ni mogel zagotoviti. Večinoma so bili razlog vladni ukrepi za zajezitev epidemije. Predvsem področje gostinstva, turizma, deloma trgovine in tudi ostalih se je ustavilo.

VprasajiOb sproščanju ukrepov podjetja ponovno odpirajo svoja vrata in s tem se tudi prekinja obdobje, ko so bili zaposleni napoteni na čakanje.

Na nas se obrača vedno več posameznikov, ki se soočajo z dilemo, kaj je z dopustom iz leta 2020, katerega zaposleni naj ne bi mogli izkoristiti zaradi napotitve na čakanje na delo.

Vsaka situacija je seveda specifična in jo je potrebno presojati individualno. Sama napotitev na čakanje ni razlog, da zaposleni ni mogel koristiti dopusta. Namreč, delavec in delodajalec bi se lahko dogovorila, da delavec kadarkoli med čakanjem izkoristi dopust, ki mu po zakonu pripada.

Glede na zgornjo interpretacijo je torej neprimerno trditi, da delavec dopusta ni mogel izkoristiti, razen če mu je delodajalec izrecno zavrnil koriščenje.

Pomembno je, da v času prekinitve čakanja na delo, ko delavec koristi dopust, delodajalec delavcu ne izplačuje nadomestila za čakanje na delo, ampak nadomestilo za dopust, ki je načeloma višje. Prav tako mora delodajalec v tem primeru koriščenje dopusta izkazati na plačilni listi.

Kot omenjeno, je potrebno vsako situacijo obravnavati individualno. Zakon o delovnih razmerjih glede izrabe dopusta določa sledeče:

162. člen

(izraba letnega dopusta)
(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.
(2) Delodajalec lahko zahteva od delavca, da planira izrabo najmanj dveh tednov letnega dopusta za tekoče koledarsko leto.
(3) Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta v tekočem koledarskem letu, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.
(4) Delavec ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu oziroma do 30. junija naslednjega leta zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 31. decembra naslednjega leta.
(5) Delavec, ki dela v tujini, lahko v celoti izrabi letni dopust do konca naslednjega koledarskega leta, če je tako določeno s kolektivno pogodbo, ki zavezuje delodajalca.
(6) Delavec, ki ima v prvem letu zaposlitve pravico do izrabe sorazmernega dela letnega dopusta, pridobi pravico do izrabe letnega dopusta za naslednje koledarsko leto ob začetku naslednjega koledarskega leta.

163. člen

(način izrabe letnega dopusta)
(1) Letni dopust se izrablja upoštevaje potrebe delovnega procesa ter možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter upoštevaje njegove družinske obveznosti.
(2) Starši šoloobveznih otrok imajo pravico izrabiti najmanj teden dni letnega dopusta v času šolskih počitnic.
(3) Delavec ima pravico izrabiti en dan letnega dopusta na tisti dan, ki ga sam določi, o čemer mora obvestiti delodajalca najkasneje tri dni pred izrabo.
(4) Delodajalec lahko delavcu odreče izrabo letnega dopusta po drugem in tretjem odstavku tega člena, če bi odsotnost delavca resneje ogrozila delovni proces.

Intervju


Sproščanje ukrepov in ponovni zagon gospodarstva bo marsikje od zaposlenih in delodajalcev zahteval več prilagajanja in komunikacije glede dopustov. Zaposleni bodo želeli poletni čas izkoristiti za oddih, delodajalci se bodo trudili za uspešno poslovanje, za katerega bodo marsikje najpomembnejši poletni meseci. Poleg zakonskih določil, bosta obe strani morali uspešno komunicirati in se prilagajati ena drugi. Dejstvo je, da brez uspešnega poslovanja ni dela in zaposlitve, brez zadovoljnih zaposlenih pa ni uspešnega poslovanja

 

 

Tanja Šket
Atama d.o.o.

 

Atama kot uspešno kadrovsko podjetje že več kot 20 let pomaga podjetjem tudi pri vzpostavljanju kadrovskih sistemov, ki vodijo k učinkoviti komunikaciji in odnosom. V primeru, da potrebujete pomoč pri vzpostavitvi kadrovskih procesov, nas kontaktirajte!