Atama logotip
EN

Prispevki za socialno varnost

Koliko in zakaj vplačujemo v državno blagajno za socialne prispevke?

 

Socialna varnost je v Republiki Sloveniji urejena z zakoni in temelji na pravicah, ki so zapisane v Ustavi. V njej so določena načela socialne države, ki zagotavljajo svojim državljanom sistem socialne varnosti. Le-ta je zgrajena na vzajemnosti in medgeneracijski solidarnosti, zaradi tega državljani prispevamo k taki ureditvi s plačevanjem prispevkov. Država na ta način ureja obvezno zdravstveno, pokojninsko, invalidsko in drugo socialno zavarovanje.

 

Temeljni zakoni socialnega varstva

Na področju obveznega socialnega zavarovanja država izvaja naslednje temeljne zakone:

Zakoni določajo način in pogoje zavarovanja, osnove za plačilo, vrste prispevkov in zavezance za plačilo za pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje, zavarovanja za primer brezposelnosti ter starševsko varstvo.

Plačevanje in stopnje prispevkov za socialno varnost so določene z Zakonom o prispevkih za socialno varnost. Za uresničevanje pravic do socialne varnosti je pomembno redno zagotavljanje finančnih sredstev socialnega zavarovanja, kar pomeni, da zavezanci za plačilo prispevkov (delodajalci, zavarovanci sami ali drugi zavezanci po zakonu: ministrstva, občine, zavodi za zaposlovanje), prispevke redno plačujejo.

 

Pokojninsko in invalidsko zavarovanje

Z Zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je določeno, katere osebe se morajo obvezno vključiti v zavarovanje. Poleg teh oseb se v omenjeno zavarovanje lahko prostovoljno vključijo tudi osebe, ki izpolnjujejo druge pogoje določene s tem zakonom. Za osebe, ki se obvezno vključijo v navedeno zavarovanje, zavarovalno razmerje nastane z dnem, ko je določeno pravno razmerje, ki je podlaga za zavarovanje. Za osebe, ki se prostovoljno vključijo v pokojninsko in invalidsko zavarovanje, nastane zavarovalno razmerje z dnem vložitve prijave v zavarovanje. Z vključitvijo v zavarovanje se s plačevanjem prispevkov zagotavljajo pravice za primer starosti, invalidnosti, smrti ter ostalo.


Prispevki delodajalca in delojemalca

Podjetja, ki izplačujejo plačo, morajo od izplačanih dohodkov obračunati in plačati akontacijo dohodnine in prispevke za socialno varnost. Glavni delodajalec (delavec pri njem dosega pretežni del dohodka) znesek izračuna tako, da za posamezni dohodek uporabi stopnje dohodnine in lestvico iz Zakona o dohodnini preračunano na 1/12 leta in upošteva tudi 1/12 zneska olajšav. Delodajalec, ki pa ni glavni, akontacijo dohodnine izračuna po stopnji 25%. Delodajalec obračuna in plača tudi prispevke za socialno varnost zavarovanca (delojemalca) in delodajalca.

Spodaj je tabela, ki razloži, koliko prispevkov mora plačati zavarovanec, in koliko delodajalec.

Vrsta prispevka Stopnja prispevka zavarovanca Stopnja prispevka delodajalca
pokojninsko in invalidsko zavarovanje 15,50 % 8,85 %
zdravstveno zavarovanje   6,36 % 6,56 %
starševsko varstvo   0,10 % 0,10 %
primer brezposelnosti   0,14 % 0,06 %
poškodbe pri delu in poklicne bolezni     - 0,53 %
Skupaj 22,10 % 16,10 %

Želite izvedeti za kaj točno gredo vaši prispevki? Pri Atami smo mojstri za obračunavanje plač

 

Viri:

Ministrstvo za finance

Računovodja.com

 

Marjetka Kralj, Svetovalka za prodajo