Atama logotip
EN

Nadomestilo plače v primeru krvodajalstva ali gasilstva

Kadar smo iz dela odstotni zaradi krvodajalstva ali gasilstva, moramo biti pozorni na ustrezno dokumentacijo, ki jo je potrebno predložiti delodajalcu. Pomembno je, da se zavedamo, kakšne so naše dolžnosti in pravice.

Delodajalec lahko uveljavlja nadomestilo plače za primere odsotnosti zaradi krvodajalstva ali gasilstva le, če mu pravočasno predložite ustrezne dokumente oziroma obrazce.

kriKrvodajalstvo:

Po drugem odstavku 167. člena Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) ima delavec pravico do odsotnosti z dela zaradi darovanja krvi na dan, ko prostovoljno daruje kri. V tem primeru izplača delodajalec nadomestilo plače delavcu v breme zdravstvenega zavarovanja. Do leta 2003 so krvodajalci lahko izkoristili celo dva zaporedna prosta dneva vsakokrat, ko so dali kri. Delodajalcu je potrebno predložiti ustrezno potrdilo o udeležbi na darovanju krvi. Delodajalec na podlagi tega potrdila izplača nadomestilo plače za odsotnost z dela.

Gasilstvo:

Po Zakonu o gasilstvu (25. člen Zgas) pripada prostovoljnemu gasilcu med intervencijo nadomestilo plače. Če traja intervencija več kot štiri ure, imajo udeleženci pravico do brezplačne prehrane. Nadomestilo plače pripada prostovoljnemu gasilcu tudi med usposabljanjem na podlagi poziva pristojnega organa občine. Nadomestilo izplača delodajalec v breme občine.  Prostovoljnega gasilca zaradi udeležbe na intervenciji ali na usposabljanju delodajalec ne sme odpustiti, razporediti na drugo delovno mesto ali ga kako drugače oškodovati. Delodajalcu mora gasilec predložiti ustrezno potrdilo o odsotnosti z dela, ki je dostopno tudi na spletni strani Gasilske zveze Slovenije.


Viri:
https://www.uradni-list.si/1/content?id=112301
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2005113&stevilka=5006
http://www.gasilec.net/operativa/intervencije/odsotnost-z-dela


Damjan Kolovrat
Svetovalec


Imate še kakšno dilemo? Preverite, ali se odgovor skriva med objavljenimi vprašanji in odgovori.