Atama logotip
EN

8 stvari na katere ne pozabite ob koncu leta

november 2014

Leto se počasi, a vztrajno bliža h koncu in posledično je planiranje delovnega procesa v prihodnjem letu tik pred vrati.
Da pa vam vsaj malo olajšamo delo, smo najnujnejše dejavnosti kadrovskega oddelka strnili na enem mestu.
  1. Na nekatere stvari morate biti pozorni že v iztekajočem letu, na primer konec leta pripravite poročilo o prejemkih, ki ste jih delavcem izplačali v letošnjem letu, sodelavce pa o tem pisno obvestite do konca januarja v prihodnjem letu.
  2. Preglejte, če so predvsem tisti sodelavci, ki so se vam pridružili med letom, že prejeli sorazmerni del regresa in jim ga, v kolikor ga še niso prejeli, izplačajte do konca leta.
  3. Med drugim preverite tudi, če delavci v letu 2014 niso izkoristili celotnega dopusta. Če ga niso, jim izkoristek prenesenega dopusta omogočite do 30. junija oziroma ob daljši odsotnosti (zaradi bolniške, dopusta za nego in varstva otroka) do 31. decembra v prihodnjem letu. Vendar pazite, zakonodaja delodajalcu ne dopušča možnosti prenašanja letnega dopusta v prihodnje leto – to možnost ter hkrati odločitev ima le delavec.
  4. V kolikor imate v podjetju stalno prakso kolektivnega koriščenja dopusta, v prihodnjem letu o terminu pravočasno obvestite zaposlene in jim dajte možnost, da preostanek dopusta izkoristijo na način, ki čim manj ovira delovni proces.
  5. Prav tako prihaja čas pregleda poslovanja in posledično planiranje novega. Najmanj kar morate storiti, je preveriti koliko delovnih dni je prostih zaradi praznikov in kako to vpliva na delovni proces. Preglejte tudi tiste, ki se jim, zaradi narave dela, obeta neenakomerna razporeditev delovnega časa, le to upoštevate v planu dela.
  6. Spremljajte veljavnosti zdravniških pregledov. Ne pozabite preveriti ali oz. kdaj vašim podrejenim potečejo zdravniški pregledi oz. jih je potrebno napotiti na ponovne obdobne preglede.
  7. Spremljajte pogodbe za določen čas. Spremljajte kdaj podrejenim potečejo morebitne pogodbe, sklenjen za določen čas. V kolikor delavec naslednji dan, ko mu je pogodba že potekla, pride na delo, ima po črki zakona, sklenjeno delovno razmerje za nedoločen čas. Pozorni bodite tudi pri razlogih za sklenitev pogodbe za določen čas, saj se bo v letošnjem letu izteklo dvoletno obdobje sklenitve pogodbe za določen čas po razlogih iz novega zakona ZDR-1.
  8. Spremljajte licence za delo. V to kategorije spadajo različna dovoljenja – od delovnih do »obratovalnih«. V kolikor vaši zaposleni za opravljanje določenih del potrebujejo kakršno koli dovoljenje, licenco, potrdilo, preverite če je morda časovno omejena in kako dolgo, v tem primeru, velja.
 
In še nekaj malenkosti, na katere se ne sme pozabiti:
OBVESTILO O ODMERI LETNEGA DOPUSTA: do konca marca 2015 morate delavcem odmeriti in izdati odločbo o višini dopusta, ki jim pripada.
OBRAZEC M4: praviloma do konca aprila je potrebno poročati o osnovi, nadomestilih plače, plačanemu prispevku in obdobjih zavarovanja delavcev.
IZJAVA O PLAČANIH PRISPEVKIH: prav tako, po oddanem obrazcu M4, ne pozabite na izjavo, s katero potrjujete plačane prispevke (predpostavljamo, da se obveznosti dejansko poravnali).
REGRES: do 1. julija 2015 leta je potrebno zaposlenim izplačati tudi regres, v primeru nelikvidnosti je izplačilo možno prestaviti najkasneje do 1. novembra (vendar ne pozabite, da je potrebno nelikvidnost dokazati). Morebitna sorazmerna izplačila regresa pa je potrebno izplačati do 31.12.
 
Uspešno kadrovanje še naprej.
Uršula Pust, univ.dipl.soc.
ATAMA agencija za zaposlovanje, d.o.o.