Atama logotip
EN

prisiljena koristiti dopust

Pozdravljeni, Zanima me ali me lahko delodajalec prisili oz. upravičeno zahteva da porabim preostanek letnega dopusta za njihovo prenavljanje trgovine? V tem času bi naj trgovina bila zaprta. Kakšne so moje možnosti če se s tem ne strinjam?
Spoštovani!

Zakon o delovnih razmerjih glede regresa določa:

162. člen

(izraba letnega dopusta)

(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

(2) Delodajalec lahko zahteva od delavca, da planira izrabo najmanj dveh tednov letnega dopusta za tekoče koledarsko leto.

(3) Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta v tekočem koledarskem letu, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.

(4) Delavec ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu oziroma do 30. junija naslednjega leta zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 31. decembra naslednjega leta.

(5) Delavec, ki dela v tujini, lahko v celoti izrabi letni dopust do konca naslednjega koledarskega leta, če je tako določeno s kolektivno pogodbo, ki zavezuje delodajalca.

(6) Delavec, ki ima v prvem letu zaposlitve pravico do izrabe sorazmernega dela letnega dopusta, pridobi pravico do izrabe letnega dopusta za naslednje koledarsko leto ob začetku naslednjega koledarskega leta.

163. člen

(način izrabe letnega dopusta)

(1) Letni dopust se izrablja upoštevaje potrebe delovnega procesa ter možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter upoštevaje njegove družinske obveznosti.

(2) Starši šoloobveznih otrok imajo pravico izrabiti najmanj teden dni letnega dopusta v času šolskih počitnic.

(3) Delavec ima pravico izrabiti en dan letnega dopusta na tisti dan, ki ga sam določi, o čemer mora obvestiti delodajalca najkasneje tri dni pred izrabo.

(4) Delodajalec lahko delavcu odreče izrabo letnega dopusta po drugem in tretjem odstavku tega člena, če bi odsotnost delavca resneje ogrozila delovni proces.

Izraba dopusta je stvar dogovora med delavcem in delodajalcem. Kot navaja 1. alineja 163. člena ZDR-1, je pri izrabi potrebno upoštevati potrebe delovnega procesa ter možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter njegove družinske obveznosti. V tem primeru gre za upoštevanje potreb delovnega procesa.

V primeru, da je delodajalec zaradi prenove trgovine razglasil kolektivni dopust, je njegova zahteva upravičena. V nasprotnem primeru predlagam, da se dogovorita glede izrabe dopusta. Dejstvo je, da se v okviru zakonskih določil, dopust izrablja glede na dogovor med delavcem in delodajalcem. Nikjer ni zapisano, da si lahko delavec sam izbira, kdaj bo koristil dopust (razen najmanj en dan po zakonu, glede na nekatere kolektivne pogodbe še kak dan več).

Lep pozdrav,

Tanja Šket
Atama d.o.o.

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij