Atama logotip
EN

Krajši delovni čas in prisotnost na delovnem mestu

08.11.2016

Spoštovani! Na vas se obračam s sledečim vprašanjem v zvezi z zaposlitvijo za krajši delovni čas zaradi starševstva. Januarja 2017 se bom po porodniškem dopustu vrnila na delovno mesto učiteljice, kjer sem zaposlena za nedoločen čas, polni delovni čas. Razmišljam o možnosti, da se zaposlim za krajši delovni čas od polnega (najverjetneje za 70% = 14 ur pouka), kar mi je omogočeno zaradi otrok (starejši 2,5 leti, mlajša 1 leto). Zanima me, ali lahko te ure (npr. 14) oddelam v treh dneh (če se ravnateljica strinja) ali je obvezna vsakodnevna prisotnost na delovnem mestu. Prvotno sva se namreč z ravnateljico dogovarjali o tem, da bom na delovnem mestu prisotna 3 dni, zdaj pa ni več prepričana, da je to skladno z zakonodajo. Omenja verjetnost, da bi bilo potrebno formalno določiti še en dan za delo doma 8potem po mojem mnenju ne gre več za 70% zaposlitev…)

Hvala za odgovor že vnaprej. S prijaznimi pozdravi R.B.

Pozdravljeni!

Kot navajate, ste zaposleni za polni delovni čas, pravica do dela s skrajšanim delovnim časom pripada enemu od staršev, ki neguje otroka, starega tri leta ali manj. Prav tako pravica navaja, da mora skrajšani delovni čas obsegati najmanj polovično tedensko delovno obveznost.

Če prav razumem želite 70 % delovnika delati, za 30% pa koristiti pravico – to pomeni, da bi morali 28 ur nameniti delu, 12 pa negi otroka. Kako se teh 28 ur dejansko oddela, zakon ne opredeljuje. Zakon (ZDR-1) v 54. členu dopušča, da lahko delavec predlaga drugačno razporeditev delovnega časa od običajne in to zaradi potreb usklajevanja družinskega in poklicnega življenja. Delodajalec mora slediti delavcu, ali mu pisno utemeljiti, zakaj ne sprejema delavčevega predloga. Za krajši delovni čas zakon ne določa obvezne tedenske razporeditve, določa pa, da v primeru polnega delovnega časa, delovni čas ne more biti razporejen na manj kot 4 dni v tednu. Za vaš primer to določilo torej ne velja.

Pravilnik določa, da mora pogodba o zaposlitvi določiti nov obseg delovnega časa in sicer število ur dela na teden ali število ur dela na dan. O številu delovnih dni v tednu pravilnik ne govori.

 

Za več in podrobnejše odgovore vam svetujem obisk CSD, ki je pristojen za tovrstno tematiko.

 

Lep pozdrav,

Alojz Šket in Uršula Pust

Atama, d.o.o.

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij