Atama logotip
EN

Prerazporeditev delavcev

02.02.2016

Pozdravljeni,

Delam v trgovskem centru. Moj delodajalec je zaradi prevelikega števila delavcev začel z odpuščanjem in prerazporeditvijo delavcev. Delam na blagajni, kjer smo delali en teden dopoldan in en teden popoldan. Zdaj smo začeli dobivati urnike, ko delamo tudi 3 dni dopoldan in 3 dni popoldan, tudi vse sobote samo popoldan itd. Govorim seveda o redno zaposlenih blagajničarkah. Študentje, ki jih je kar nekaj..pa delajo dopoldan. Slišati pa je, da bi delodajalec prerazporedil vse blagajničarke na druge oddelke in bi na blagajni delali samo študenti. Kjer je dim, je tudi ogenj. Zato me zanima, ali delodajalec to sploh lahko naredi? Po moje delovnega mesta blagajničarke ne more zapreti. In če nas je preveč, ali nima prednost redno zaposleni pred študenti. Ne vem zakaj potem potrebujemo študente, če je preveč blagajničark. Mislim, da je prav zato urnik narejen tako...kdo se bo prej začel pritoževati itd. saj ob tem urniku ne moreš planirati nobenih svojih osebnih zadev. Urnike dobimo v četrtek ali petek za naslednji teden. Pa tudi ni izrednih razmer, ki bi bil razlog za takšne urnike.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Dober dan.

 

Problemi, ki jih opisujete v vprašanju kličejo po razumnem pogovoru delodajalca z delavci. Običajno se v teh pogovorih izkaže pomen sindikata ali sveta delavcev. Če teh teles ni, je komunikacija z delavci prepuščena vodjem. Zdi se mi, da pri vas te komunikacije ni veliko. Kako si delavci potem lahko pomagajo? Lahko zahtevate posredovanje delovne inšpekcije ali pa angažirate odvetnika, ki bo v vašem imenu branil interese delavcev v pogajanjih z delodajalcem.

Organizacija dela je pravica in dolžnost delodajalca. V tem je samostojen. Pričakuje se, da bo ravnal racionalno. Zakon pa mu nalaga, da organizacijo izvaja po pravilih, ki zagotavljajo vsaj določeno raven zaščite delavcev. Tako zakon določa, da mora delodajalec delavce obvestiti o prerazporeditvi delovnega časa pisno, najkasneje en dan pred razporeditvijo.  

 

O namenu delodajalca, zakaj daje prednost študentom je težko ugibati, najbrž pa je v vaših ugotovitvah veliko resnice. Zakonsko ni prepovedano, da se daje prednost študentom, toda v primeru odpuščanja, mora delodajalec upoštevati, da so razlogi za odpuščanje stvarni in seveda dopustni.

 

Lep pozdrav,

Alojz Šket

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij