Atama logotip
EN

Odpoved po porodniški

27.08.2015

Pozdravljeni,

prejšnji teden sem zaključila s porodniškim dopustom. Malo pred tem so me seznanili, da mi bodo prekinili zaposlitev (od leta 2008 sem bila zaposlena za nedoločen čas) - vzrok naj bi bil poslovne narave. Problem: - ker sem zavrnila sporazumno prekinitev pogodbe, so mi hoteli dati prekinitev pogodbe iz poslovnih razlogov, s spremenjenimi datumi (pomeni, da bi soglašala s prekinitvijo pogodbe že v času starševskega varstva). Ker tudi s tem nisem soglašala (neupravičenost do sredstev ZZZS-ja), so me sedaj obvestili, da mi bodo zmanjšali plačo. Zanima me, če to lahko naredijo in do katere mere. Hkrati me zanima še, kako se mi izračuna odpravnina - kolikor razumem iz treh zadnjih plač, vendar pa bi v tem primeru za dva meseca in pol prejela t.i. znižano plačilo (ker mojega delovnega mesta več ni in posledično ni dela zame). Je to dopustno ali pa morda obstajajo pri tem kake omejitve?

Hvala že v naprej za odgovore

Dober dan.

Delodajalec do izteka starševskega dopusta in še en mesec po izteku, ne sme napram delavcu izvajati nobenih aktivnosti, ki bi vodile v odpoved pogodbe o zaposlitvi.

Višino plače določa pogodba o zaposlitvi. Morebitno znižanje osnovne plače mora biti v njej predvideno v naprej, če ni, mora delodajalec spremembo plače urejati s predlogom nove pogodbe. Brez nove pogodbe (ne glede kaj je dal delodajalec delavcu delati) ne more priti do znižanja plače. Delavec se v zvezi s tem lahko obrne na delovno inšpekcijo, ali delodajalca za razliko v plači toži. Predlagamo, da problem obravnavate z inšpektorjem, ali pa odvetnika pooblastite, da problem z delodajalcem uredi. Včasih pomaga, če delavec sam delodajalca opozori na spoštovanje določil pogodbe o zaposlitvi.

Osnova za odpravnino je povprečna plača delavca za zadnje 3 mesece. Gre za višino plače, ki jo je delavec prejel, ali bi jo prejel če bi delal. Torej, če vam je delodajalec samovoljno znižal plačo, to ne more biti osnova za izračun odpravnine. Prava osnova je le tista plača, ki jo mora prejeti delavec, upoštevaje veljavna določila pogodbe o zaposlitvi.

Vsekakor pa se držite načela, da ne podpišete ničesar, razen kakšnega potrdila o prejemu (brez morebitnih besed kot so soglašam, strinjam se in podobno…) in morebitno ponujeno novo pogodbo o zaposlitvi, ki bo korektna glede na določila zakona in za vas sprejemljiva. Prej se vsekakor posvetujte, najbolje z vašim odvetnikom.

 

Lep pozdrav,

Alojz Šket

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij