Atama logotip
EN

Izredna odpoved s strani delavca

17.04.2015
V podjetju sem zaposlena že 6 let. S prihodom iz porodniškega dopusta so se po mesecu dni, torej v sredini januarja, začeli kazati očitni znaki diskriminacije med zaposlenimi, vse privilegije ima le ena zaposlena, začeli so se tudi psihični pritiski. Ustno, kakor tudi pisno, preko sms sporočil, sem se vodstvu potožila za izvajanje psihičnega nasilja sodelavke. Tudi kozarce je zanalašč lomila, potiskala drugo sodelavko. Nihče ni reagiral, le meneso vsi napadli in obsodili za ves stres v firmi in mi dali vedeti, kako se je treba do sodelavke obnašati, če ne si lahko drugo službo iščem. Vse obanašanje sodelavke podpirajo in tudi sami izvajajo psihično nasilje. Zaradi vsega sem že dvakrat poiskala zdravniško pomoč, predpisana imam pomirjevala in antidepresive. Trenutno sem četrti dan na bolniškem. Včeraj sem o vsem pisno obvestila inšpektorat za delo. Zanima me kakšno odpoved imam pravico, glede na okoliščine, dati, da dom še vedno imela pravice iz zavoda za zaposlovanje, sploh glede na to, da sem na bolniškem in je šef lokal zaprl. Ne vem če začasno ali za vedno. Govori tudi, da nas bo tožil, ker bi naj bi bile samo določene zaposlene krive, da je moral zapreti. Kakšno odpoved mi lahko on pošlje, četudi sem v bolniškem? Ker mislim, da ni moja krivda, da je zaprl niti nisem kršila delovnih obveznosti. Hvala in lep pozdrav.

Dober dan.

 

Vsekakor predlagam, da vzdržujete stike z delovno inšpekcijo. Tudi z osebnim obiskom.

 

Delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi redno ali izredno.

Redna odpoved pride v poštev iz ekonomskih ali poslovnih razlogov (pomanjkanje dela, reorganizacija in podobno). Delavcu pripada odpovedni rok in odpravnina, ter pravice na Zavodu za zaposlovanje.

Izredna odpoved delodajalca pride v poštev recimo zaradi kršitve pogodbenih in drugih obveznosti delavca, ki imajo znake kaznivega dejanja, ali delavec naklepoma ali iz hude malomarnosti krši pogodbene in druge obveznosti, ali pet dni zapored delavca ni na delo, skratka razloge bi lahko strnili pod pojem disciplinski razlogi. Delavcu ne pripada odpravnina in ne odpovedni rok, ne pravice na zavodu

 

Delavec lahko odpove pogodbo kadarkoli brez razloga. Pripada mu pogodbeni odpovedni rok, pravic na zavodu ni.

Delavec lahko odpove pogodbo tudi izredno. Zakon določa za to odpoved posebni postopek in navaja razloge, kot je neplačevanje in tudi dejstvo, da delodajalec ne zagotovi varstva pred spolnim in drugim nadlegovanjem in trpinčenjem na delovnem mestu. Delavcu pripada odpravnina in odškodnina najmanj v višini plačila za čas odpovednega roka (recimo v primeru neplačevanja), tudi pravice na zavodu.

 

Izredna odpoved delavca iz razlogov na strani delodajalca je zahtevna, zato vedno svetujemo obvezno angažiranje usposobljenega odvetnika.

 

Lep pozdrav.

 

 

Alojz Šket

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij