Atama logotip
EN

Nadurno delo in dopust pred iztekom pogodbe

24.06.2009 00:00:00

Spoštovani, prosila bi vas za vašo pomoč oz. če mi lahko podate svoje mnenje :
Zaposlena sem pri dveh delodajalcih za polovični delovni čas. Pri obeh se mi pogodba izteče s 30.6.2009. Z enim delodajalcem nimam težav, zapleta pa se pri drugem delodajalcu: pri njem sem delala 4 dni v tednu po 5 ur (ustni dogovor, nikjer zapisano, v pogodbi piše gibljiv delovnik ter 20 urni tedenski delovnik) in si z delovniki ob petkih in sobotah (izobraževanja, delovni sestanki itd.) ter s koordinacijo na različnih projektih nabrala okoli 120 ur dodatnega dela. 
Sedaj pa je njegova edina ponudba, da mi ur ne izplača, temveč da mi podaljša pogodbo in pokoristim te ure in dopust med poletnimi počitnicami, vendar so zraven prisotne še nekatere njegove zahteve, na katere ne morem pristati in bi raje imela ure izplačane.

Dopust: ostaja mi še nekaj dni do izteka pogodbe. Večkrat sem ga ustno prosila, če mi pisno odobri izrabo preostanka dopusta. Prošnjo ignoriral. Tisti dan, ko naj bi mu pisno prošnjo prinesla, sem zbolela. Po mailu sem ga prosila, naj mi vseeno potrdi izrabo, pa po petih dneh še nisem prejela odgovora. Omenila sem mu tudi, da imam pri drugem delodajalcu dopust pred iztekom pogodbe že odobren. Tako sem primorana korisiti bolniško, čeprav bi raje svoje dni dopusta, saj je bolniška plačana samo 90%. 
Ure: želim, da se mi ure izplačajo. V enem izmed vaših pisanj sem zasledila, da višek ur ne obstaja, ampak gre za nadurno delo, ki je plačano od 130-150%. Glede na to, da ignorira moje javljanje po mailu, kakršen koli dogovor z njim ne bo več možen in bom najverjetneje prisiljena iti v tožbo.

Vprašanja:
1. Ali ga lahko iztožim za neizkoriščene dni dopusta, glede na to, da nimam niti odobritve, niti obrazložitve, zakaj mi ga ne bi odobril niti dogovora o odškodnini za neizrabljene dni? Ali bi mi moral nujno dati vsaj eno od omenjenih stvari? Do kdaj? Trenutno imam samo dve moji prošnji po mailu in nikakršnega odgovora.  Kaj se zgodi v primeru, če enostavno koristiš dopust, brez privolitve In če je to manj kot 5 dni pred iztekom pogodbe, se pravi, da tudi izredna odpoved ni več možna?
2. Glede ur imam računalniški izpisek ur nazadnje za mesec maj, kjer je jasno razvidna izraba dopusta in doprinos ur, tako da ure so dokazljive. Za junij bom tudi zahtevala izpisek ur. Ali mi mora izplačati ure po preračunani moji plačni urni postavki, ali lahko kar sam določa ceno moje ure po lastni presoji? Njegova ideja enkrat je bila, da je moja ura viška oz. nadura vredna 1€ na uro.
3. Kakšna je možnost plačila teh ur, glede na to, da sem za polovični delovnik pri njemu zaposlena? Ali je podjemna pogodba edina možnost? Imam namreč možnost plačila preko zasebnega zavoda, katerega soustanoviteljica sem in v katerem sem zaposlena za drugo polovico. Je možno, da bi enostavno naredili pogodbo o sodelovanju. Ali je to pravno vzdržno?
4. Kakšne možnosti imam glede iztožitve ur in dopusta po vašem mnenju? Če sem prav informirana, imam možnost za vložitev tožbe 30 dni po "dogodku" oz. izteku pogodbe?

Za vaš odgovor vam bom zelo zelo hvaležna ;-)

LP Julia 


Dober dan

 

1. Delavec ne more samovoljno na dopust. Ostaja mu pravica do odškodnine zaradi neizpolnjevanja dolžnosti delodajalca. Delodajalec se na zahtevo delavca mora odzvati v primernem roku, to pomeni najkrajši rok, ki je potreben za odgovor, od enega do par dni, natančen rok pa v zakonu ni določen. V vašem primeru je njegov odziv še toliko bolj obvezujoč, ker zakon za primer sklepanja pogodb z dvema delodajalcema oba obvezuje k sodelovanju pri zagotavljanju pravic in obveznosti delavca.

Če zaradi ravnanja delodajalca do izteka razmerja ne boste mogli izrabiti, lahko zahtevate odškodnino, tudi s tožbo.

Mimogrede, popolnoma nejasna pa mi je vaša opomba, da ste primorani koristiti bolniško pri enem delodajalcu, ker imate pri drugem že dopust odobren. Tole je po mojem popolnoma napačno in ne razumem kako vam je zdravnik (kar takole prijateljsko najbrž) bolniško odobril. Zaslužil bi si, da mu vzamejo licenco.

 

2. Višino dodatka za nadurno delo določa pogodba o zaposlitvi, ali kolektivna pogodba ali splošni akt delodajalca. Osnova za vse dodatke, tudi nadurnega, je vedno delavčeva osnovna plača. Delavcu mora biti podatek poznan v naprej, ob sklepanju pogodbe o zaposlitvi. Ni dopustno, da bi se delodajalec na koncu nekaj pogajal, koliko je nadurno delo vredno.

 

3. Nadurno delo se izplačuje kot sestavni del plače. Po mojem delovršna pogodba nikakor ni pravi način, pa tudi ne plačilo na račun drugega podjetja, četudi je v vaši lasti, ker ste delo opravljali vi po pogodbi o zaposlitvi, ne pa po recimo storitveni pogodbi med delodajalcem in vašim zavodom.

 

4. O možnostih, da bo vaša tožba uspešna pa ne morem ugibati. To boste opravili v sodelovanju z vašim odvetnikom. Pogledala bosta kompletno dokumentacijo, ocenila verjetnost pridobivanja dodatnih podatkov in še česa in se odločila. Morda bo že zadostovalo, da bo delodajalcu zahtevek izstavil odvetnik. Delodajalcu bo to jasen signal, da ima opravka z resno grožnjo in se morda ne bo hotel spuščati v tožbo, pač pa z vami urediti zaplet brez sodišča.

 

Lep pozdrav,

 

Alojz Šket

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij