Atama logotip
EN

Povrnitev stroškov prevoza

02.04.2013 00:00:00

Spoštovani.

 

S fantom sva bila zaposlena v istem podjetju. Ko sem dobila odpoved iz poslovnih razlogov, se je fant zaradi razdalje preselil k meni. Ta mesec je to sporočil v tajništvo in povedal, da bo sprememba, kar se tiče potnih stroškov. Namesto 7km bo 32 km. Rekli so mu, da se tega nikakor ne da spremeniti, da kar mu piše v pogodbi tudi ostane, razen če mu direktor tega izrecno ne dovoli. V bistvu so mu dali vedeti, da se ne splača niti vprašati.

Prebrala sem nov zakon in tako kot so mu oni pojasnili, ne piše. Ne vem pa, kaj je v kolektivni pogodbi za avtomobilsko industrijo. Zato prosim vas za strokoven odgovor, kako je s to stvarjo.

Vnaprej se vam lepo zahvaljujem in vas pozdravljam,

 

Ana 


Dober dan.

Kolektivna pogodba za avtomobilsko industrijo mi ni znana. 

Pri presoji problema, ki ga omenjate, bo v času, ko še velja stari zakon (do 12.4.2013) pomembno določilo kolektivne pogodbe in pogodbe o zaposlitvi. Če o prevozu ni nobenih posebnih določil, potem velja, da je delavec upravičen do prevoza iz kraja dejanskega bivanja (potrdilo o prebivališču) do kraja dela. V primeru dejanske preselitve velja torej vsaka sprememba (krajša ali daljša nova relacija). Kot rečeno, možne so omejitve, če obstajajo, jih je delodajalec dolžan predočiti delavcu in sicer v uradni verziji.

Nov zakon ureja to vprašanje v 130. členu, 3 odstavek, citiram: "  Če se zaradi razlogov na strani delavca strošek za prevoz na delo in z dela naknadno poveča, ima delavec pravico do povračila tako povečanega stroška za prevoz na delo in z dela, če je tako določeno v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti oziroma če se tako sporazume z delodajalcem."

Torej po novem ne bo v nobenem primeru avtomatične pravice delavca do izplačila višjega stroška. Višje iplačilo bo možno, če se bo delavec zanj sporazumel, ali pa mu bo to zagotavljala kolektivna pogodba.

Pa še tole. Naši odgovori nikakor nimajo veljave strokovnega mnenja, kaj šele razlage. Razlago daje le tisti, ki je predpis sprejel, mnenje pa naj dajejo za to poklicani, recimo delovni inšpektor ali odvetnik, ki lahko delavca v sporu tudi zastopa.

Naš namen je, da se z ljudmi, ki so v negotovosti ali stiski pogovarjamo (to naredimo vedno in odgovorimo vsakemu obiskovalcu te rubrike) in jim s svojim znanjem in izkušnjami pomagamo iskati pot do ustreznih rešitev.

Lep pozdrav,

Alojz Šket

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij