Atama logotip
EN

Delovno razmerje

27.12.2013 00:00:00

Pozdravljeni. V podjetju sem zaposlena od 10. 2009 pogodbe so mi podalševali po eno leto. Bila sem na porodniškem dopustu do 12.2013 pogodba pa mi je ubistvu pretekla med porodniško. Ko sem se vrnila so mi kar dali novo pogodbo ki se je začela z 12.2013 in to za pol leta. Je to možno,ali bi mi morali dati podalšano pogodbo kjer se je končala?Oz. če se ne motim bi me morali zaposliti že za stalno?  Sedaj nadrejeni začenjajo nekakšen mobing nad menoj. Šefa sem prosila da mi da odpoved. Kakšno odpoved lahko podpišem,da bom jaz opravičena vsaj nadomestila na zavodu?

 

Hvala za odgovore že v naprej.


Dober dan.

Ko ena pogodba o zaposlitvi  za določen čas izteče z datumom, ki ga ona vsebuje, je s tem končano delovno razmerje. Pri tem delodajalec ni zavezan ničemur. Tudi če pogodba izteče med odsotnostjo zaradi starševskega dopusta. Po izteku je vsaka nova pogodba novo dejanje. Zakon ne predvideva nekega podlajševanja. Podaljševanje se sicer v praksi pogosto pojmuje, tako med delavci in delodajalci, nima pa podlage v zakonu.

Torej, v vašem primeru delodajalec ni imel zakonske zaveze, da vam predlaga novo pogodbo z dnem ko je prejšnja iztekla.

Zakonitost vaše nove pogodbe za določen čas je potrebno podvreči natančni presoji. Delodajalec mora imeti zanjo podlago iz zakona. Ali jo ima, je tu nemogoče presojati, ker podrobnosti ne poznamo. Primerno presojo bi lahko naredil delovni inšpektor, ki bi na licu mesta preveril vsa dejstva.

Zakon določa primere (tudi pravna praksa je pri nas že kar obširna), kdaj ima delavec možnost uveljavljati tako varstvo zakonitosti, da mu delodajalec mora dati pogodbo za nedoločen čas. Tudi ta dejstva bi lahko preveril delovni inšpektor, pa tudi vaš odvetnik, če ga imate ali najamete.

Mobing je zapletena zadeva in zahteva obširno pojasnjevanje. Nekaj tega smo med našimi odgovori v preteklosti že objavili.

Glede odpovedi pa nujno upoštevajte, da vam pravice na zavodu zagotavlja le takšna, ki je zakonita in nima razlogov na vaši strani. V zvezi s kakršnokoli odpovedjo velja pravilo, da delavec ne podpisuje ničesar. Le dokument, v katerm piše, da je odpoved prejel. Ne smete podpisovati pa nobenega opredeljevanja do vsebine ali narave odpovedi.  Če boste na zavod prinesli odpoved pod katero bo pisalo, da se znjo strinjate ali kaj podobnega, potem nadomestila skoraj zanesljivo ne boste mogli uveljaviti. Če bo zavod ocenil, da je odpoved delodajalca nezakonita, vas bo napotil na sodišče, do odločitve sodišča pa nadomestila tudi ne bo.

Upam, da vam naša pojasnila kaj pomagajo. Vsekakor vam predlagam, da se v primeru negotovosti posvetujete z delovnim inšpektorjem (ti ljudje so po mojih izkušnjah zelo koristen delavčev sogovornik), ali pa z odvetnikom, ki mu prepustite pravne kontakte z delodajalcem.

Lep piozdrav.

Alojz Šket

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij