Atama logotip
EN

dodatek na popoldanski delovni čas

15.05.2008 00:09:07
Dober dan! Delodajalec mi ne plačuje dodatka na popoldanski delovni čas. Delam v trgovini in nekaj dni v tednu imam popoldanski delovni čas in mi je rekel, da mi dodatek ne pripada, drugače mu pa naj pisno pošljem, če se ne strinjam, da mi ne pripada. Zdaj mu bom pa poslala in bi Vas prosila, če mi lahko v parih stavkih napišete kako naj to sestavim in kakšen naj bo zaključek, da bo čimbolj uradno. Ali lahko zahtevam tudi za par mesecev nazaj ta dodatek. Najlepša hvala za odgovor in lp

Dober dan. V nadaljevanju vam navajam tekst kolektivne pogodbe , ki ureja vašo pravico in tekst iste pogodbe, ki določa kaj je popoldansko delo. To predočite delodajalcu. Nespoštovanje kolektivne pogodbe je kaznivo, delavec lahko delodajalca toži.

74. člen
Dodatki, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa, ki je za delavca manj ugoden
(1) Delavec je upravičen do dodatka za delo v delovnem času, ki je zanjmanj ugoden, najmanj v naslednjem odstotku od osnovne plače delavcaoziroma ustrezne urne postavke:
- za čas dela v popoldanski ali nočni izmeni, kadar se delovni proces izvaja v drugi in tretji izmeni - 10 %
- za delo v deljenem delovnem času - 20 %
- za pripravljenost na domu - 10 %
- za nočno delo - 75 %
- za nadurno delo - 30 %
- za delo ob nedeljah in dela prostih dni po zakonu - 100 %
- za delo na 1. januar, 1. maj, 1. november, 25. december in velikonočno nedeljo - 200 %
(2) Delavec je upravičen do dodatka za delo v deljenem delovnem času za vsako uro prekinitve dela.
(3) Delavec je upravičen do dodatka za čas pripravljenosti na domu na delo za vsako uro pripravljenosti. (4) Dodatek za delo v nedeljo in dodatek za delo na dela proste dneve po zakonu se med seboj izključujeta.
(5) Delavec je upravičen do dodatka za delo v manj ugodnem delovnem času leza čas, ko je delal v pogojih, zaradi katerih mu dodatek pripada.

36. člen Izmenski delovni čas
(1) Izmenskidelovni čas je čas, ko se delo izmenoma opravlja v dopoldanski,popoldanski ali tudi v nočni izmeni, ki traja v odvisnosti od pet ališestdnevnega delovnega tedna od šest do osem ur dnevno in se pravilomaponavlja vsak teden, tako da delavec dela en teden v dopoldanski indrug teden v popoldanski oziroma nočni izmeni.
(2) Za delo vpopoldanski izmeni se šteje delo, če delavec izpolni 75 % in več svojeredne dnevne delovne obveznosti po 12.00 uri.
(3) Za delo v nočniizmeni se šteje delo, če delavec izpolni 75 % in več svoje redne dnevnedelovne obveznosti med 22.00 in 7.00 uro naslednjega dne.

Lepo vas pozdravljam.  
Alojz Šket
www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij