Atama logotip
EN

Mobing



black-and-white-city-man-peopleŽe zakon o delovnih razmerjih ZDR-1 v 6. in 7. členu prepoveduje ravnanja, ki imajo znake diskriminacije, povračilnih ukrepov, spolnega in drugega nadlegovanja ter trpinčenja na delovnem mestu. V zadnjem času trpinčenje na delovnem mestu označujemo tudi s pojmom mobing.

Kaj je mobing?

V primeru mobinga gre najpogosteje za psihično in verbalno nasilje, z namenom škodovanja kariernemu razvoju, lahko preraste tudi v spolno nadlegovanje, grožnje s fizičnim obračunavanjem in povzročanje škode nadlegovani osebi.
Žrtev mobinga, se kot žrtev opredeli sama, v kolikor jo zgoraj omenjeno ravnanje prizadene ali celo ogroža, odgovornost za zagotavljanje varnih razmer pa nosi delodajalec. Torej kaj storiti? Kaj storiti če mobing nad žrtvijo izvaja delodajalec?

Kaj storiti?

V kolikor ste trpinčeni s strani sodelavcev, morate o tem delodajalca nujno obvestiti, le ta  mora nemudoma ukrepati in sprejeti aktivnosti, da se z neželenim ravnanjem prekine, pri čemer pa žrtev ne sme biti izpostavljena oz. ne sme čutiti negativnih posledic njegovega ukrepanja. V kolikor delodajalec ne bi ukrepal, ima delavec možnost izredne odpovedi in/ali prijave tako posameznika, ki trpinčenje izvaja, kot tudi delodajalca.

Enako je v primeru, ko je krivec za mobing delodajalec sam – delavec delodajalca na ravnanje opozori in v kolikor le to ne preneha, proti njemu lahko poda kazensko ovadbo, prav tako pa ima možnost izredne odpovedi (-odpoved brez odpovednega roka, s pripadajočo odpravnino in možnostjo pridobitve nadomestila na ZRSZ).


Uršula Pust
svetovalka


Ste prejeli koristne informacije in bi le te želeli prejemati tudi na vaš elektronski naslov? Prijavite se na prejemanje novičk.