Atama logotip
EN

Obisk zdravnika med delovnim časom


medicPreverili smo, ali lahko delavec obišče zdravnika oziroma specialista med delovnim časom. V zakonodaji ne zasledimo nobene posebnosti glede tega, da ne bi smel. Nekatere panožne kolektivne pogodbe in nekatera podjetja z Pravilnikom o delovnem času, so omejili obiske zdravnika s kvoto ur odsotnosti. Kljub temu menimo, da so nujni obiski oziroma, če ni možno izven delovnega časa, dopustni v vsakem primeru.

Kako pa delodajalec preveri, da je delavec dejansko obiskal zdravnika oziroma specialistično ambulanto?


Tu se sklicujemo na informacijskega pooblaščenca (prispevek iz  leta 2008) ki je mnenja, da »delodajalec lahko zahteva od delavca potrdilo o obisku specialistične ambulante med delovnim časom, če gre za plačano odsotnost z dela.  Delodajalec ima namreč pravico izvajati nadzor nad uveljavljanjem te delavčeve pravice in okoliščin, ki so pomembne za presojo utemeljenosti odsotnosti z dela.«  Ne sme pa delodajalec nadzirati in preverjati diagnoze in zdravstvenega stanja delavca. Za uveljavitev plačane odsotnosti z dela zadošča tudi potrdilo splošnega zdravnika iz katerega je razvidno, da je delavec obiskal specialista. Navedba specialista ni potrebna, sploh v primerih, ko delavec ne želi da delodajalec ve, katero vrsto specialistične ambulante je obiskal. Delodajalec do tega podatka ni upravičen.

Menimo torej, da delavec lahko med delovnim časom obišče zdravnika ali specialistično ambulanto, delodajalec pa lahko zahteva potrdilo o obisku.


Damjan Kolovrat
Svetovalec

Vir: Informacijski pooblaščenec RS



Potrebujete še kakšno informacijo? Preverite, ali se odgovor skriva med objavljenimi vprašanji in odgovori.