Atama logotip
EN

Poskusno delo

Z uveljavitvijo Zakona o delovnih razmerjih ZDR-1, so se pogoji, tudi na podlagi prakse in aktivnosti delovnih inšpektorjev, za sklenitev delovnega razmerja za določen čas nekoliko zaostrili. Posledično delodajalcem, v kolikor razlog za določen čas ni povsem utemeljen, svetujemo, naj se raje odločajo za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas s poskusnim delom.

94. in 125. člen ZDR-1 navajata, da:

Kot navaja prva alineja, se je potrebno o poskusnem delu nujno dogovoriti v pogodbi o zaposlitvi, v nasprotnem primeru le to ne obstaja.

file000909106312Kljub temu, da zakon striktno ne navaja katere elemente in določbe je potrebno v  pogodbi dogovoriti, je naše priporočilo sledeče:
Dogovorite tako trajanje, kot tudi elemente, ki se bodo spremljali in/ali mejnike, ki jih mora delavec v določenem (preizkusnem) obdobju doseči. V kolikor elementi in mejniki niso določeni, je v primeru neuspešno opravljenega poskusnega dela težko, če že ne nemogoče, neuspešnost dokazati.
Priporočamo, da se določi delavca, ki novega sodelavca spremlja in skrbno zapisuje elemente, ki kažejo na uspešno ali neuspešno delo.

V kolikor je trajanje poskusnega dela kratko in je spremljani delavec v tem času večinoma (upravičeno) odsoten, se lahko zgodi, da sodelovanja z njim delodajalec ne želi nadaljevati, vendar: v kolikor delavec dela ni opravljal, njegovega dela pravzaprav ni moč oceniti, zaradi tega zakon dopušča možnost podaljšanja preizkusnega obdobja.

V primeru da delavec ali delodajalec, v času trajanja oz. ob koncu preizkusnega obdobja, ugotovita, da delavec ni ustrezen oz. mu delo ne ustreza, lahko kateri koli od njiju poda redno odpoved s 7 - sedem dnevnim odpovednim rokom, pri tem pa ne smemo pozabiti, da morajo biti, v primeru odpovedi s strani delodajalca, podani utemeljeni razlogi.

Uršula Pust
svetovalka


Potrebujete pomoč pri vpeljavi in izpeljavi poskusnega dela? Ne odlašajte in nas kontaktirajte.