Atama logotip
EN

Očetovski dopust po 1.1.2016

O pravicah očetov in očetovskem dopustu smo sicer že govorili v enem od preteklih prispevkov v letu 2015. V samo dveh tednih novega leta 2016 sta se zgodili že dve spremembi na tem področju.

ocePrva sprememba:
V začetku leta (05.01.2016) so na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, objavili novico o spremembi višine dni očetovskega dopusta. Oče ima pravico do očetovskega dopusta v trajanju 70 dni, od katerih je 20 dni plačanega očetovskega dopusta. Torej, očetje pridobijo dodatnih 5 dni plačanega dopusta. Nova ureditev velja za vse očete novorojenčkov, ki prvič uveljavljajo pravico do očetovskega dopusta (vloge vložene po 1. 1. 2016). Za ostalih 50 dni pa država zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače. Predvidoma se bo v naslednjih dveh letih vsako leto plačani očetovski dopust povečeval za dodatnih 5 dni na leto, do skupnih 30 plačanih dni v letu 2018. Neplačani očetovski dopust pa se bo zmanjševal in sicer, v letu 2017 na 25 dni, v letu 2018 pa ga predvidoma ne bo več.

Sprememba je predvidela tudi upravičenost do omenjenih 5 dodatnih dni plačanega dopusta za očete tistih otrok, rojenih po letu 2010, ki še niso končali prvega razreda osnovne šole in še niso uveljavljali neplačanega očetovskega dopusta oziroma jim o neplačanem dopustu še ni bilo odločeno z odločbo. Ker je večini očetov z odločbo to že bilo odločeno, bi jih bilo do dodatnih 5 dni upravičenih zelo malo. Zato se je v javnosti pojavilo nekaj kritik glede novele zakona. Posledično je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti z 07.01.2016 objavilo spremembo očetovskega dopusta po 01.01.2016, z dodatnim pojasnilom in spremenjeno pravico do 5 dni plačanega dopusta.
 
Druga sprememba:
Dodatno pojasnilo z dne, 07.01.2016 (vir: MDDSZ)
Do dodatnih 5 dni plačanega očetovskega dopusta so upravičeni tudi očetje otrok, mlajših od treh let, ki še niso uveljavljali ali niso v celoti izkoristili neplačanega očetovskega dopusta. Zakonski pogoj za koriščenje pravice do neplačanega očetovskega dopusta je namreč starost treh let otroka, kar pomeni, da lahko dodatnih pet dni plačanega dopusta uveljavljajo očetje tistih otrok, ki so na dan oddaje vloge mlajši od treh let. To so očetje, ki imajo v odločbi priznano pravico do neplačanega očetovskega dopusta in niso izkoristili več kot 50 dni neplačanega očetovskega dopusta ali očetje, ki lahko pravico do neplačanega očetovskega dopusta še zahtevajo z vlogo, pri čemer je meja starost otroka manj kot 3 leta. Ta ureditev velja ne glede na to, kaj so očetje v prejšnji vlogi "označili" glede neplačanega očetovskega dopusta.
 
Za tiste očete, ki imajo otroka starejšega od treh let, pa nova ureditev ne velja, saj pravice do neplačanega dopusta, ki se je sedaj delno preoblikovala v plačani dopust, več nimajo oziroma je ne morejo uveljavljati. Dodatnih 5 dni plačanega očetovskega dopusta po novi ureditvi lahko koristijo očetje, dokler otrok še ni končal prvega razreda osnovne šole.
 

Kje uveljavljati očetovski dopust?

Očetovski dopust se uveljavlja na centru za socialno delo z vlogo. Center prizna pravico do očetovskega dopusta z odločbo. V vlogi še ni potrebno navesti datumov izrabe za dodatnih 5 plačanih dni, ki jih oče porabi v strnjenem nizu. Po izrabi oče sporoči datume na center za socialno delo zaradi izplačila nadomestila.

 

Primeri koriščenja 5 dni plačanega dopusta po novi ureditvi:

Vir: MDDSZ

Imate še kakšno vprašanje glede očetovskega dopusta? Preverite, ali se odgovor skriva med objavljenimi vprašanji in odgovori.

Damjan Kolovrat
Svetovalec