Atama logotip
EN

Kdaj je delavec upravičen do odpravnine?

V skladu z Zakonom o delovnih razmerjih so primeri, v katerih je delavec upravičen do odpravnine sledeči:
  • V primeru odpovedi s strani delodajalca iz poslovnih razlogov (tj. razlog na strani delodajalca, zaradi katerega delavcu ne more več zagotavljati dela, npr. reorganizacija in ukinitev delovnega mesta)
  • V primeru odpovedi s strani delodajalca iz razloga nesposobnosti (tj. razlog na strani delavca, ko ne izpolnjuje ali ne more izpolnjevati pogodbenih obveznosti).
  • V primeru izredne odpovedi s strani delavca (razlogi za izredno odpoved delavca so vedno na strani delodajalca, npr.: če delodajalec ne zagotavlja dela in ne izplača nadomestila več kot dva meseca, delavcu ne zagotavlja varnih razmer za delo, ne plačuje prispevkov za socialno varnost idr.).
  • V primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi, sklenjeni za določen čas (v kolikor ne gre za nadomeščanje začasno odsotnega delavca, sezonsko delo ali ukrepe aktivne politike zaposlovanja).

Kaj pa višina odpravnine?

V primeru prve, druge in tretje alineje:
1/5 osnove za vsako leto, v primeru zaposlitve od 1 do 10 let.
1/4 osnove za vsako leto, v primeru zaposlitve od 10 do 20 let.
1/3 osnove za vsako leto, v primeru zaposlitve več kot 20 let.

V primeru prenehanja pogodbe, sklenjene za določen čas, delavcu pripada 1/5 osnove, v kolikor je skupno delovno razmerje trajalo 1 leto ali manj. Če je delovno razmerje trajalo dlje od enega leta, se odpravnina za vsak mesec dela povečuje sorazmerno.
 

Kdaj je potrebno odpravnino izplačati?

Odpravnino je delodajalec praviloma dolžan izplačati ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi, v praksi je to ponavadi po prejemu zadnje plače.
Delavec se pravici do odpravnine, v kolikor pogodba preneha na enega izmed zgornjih načinov, ne more odpovedati in jo lahko zahteva oziroma iztoži v roku 5 let po prenehanju delovnega razmerja.

Skrb za ustrezne odpravnine lahko v vašem podjetju prevzamemo mi. Zaupajte nam kaj potrebujete in našli bomo ustrezno rešitev.