Atama logotip
EN

Čakanje na delo-neplačane ure

10.03.2017

Spoštovani!

Star sem 56 let in že več kot 21 let zaposlen pri zasebnem delodajalcu gradbene dejavnosti.

V času recesije tudi v našem podjetju primanjkuje dela. Za čas ko ni dela (lahko več dni ali pa nekaj ur dnevno) mi delodajalec obračunava neplačane ure, kljub temu, da sem ga opozoril, da to ni v skladu z zakonom, saj svoje delo (monter ogrevalnih naprav) vestno in kvalitetno opravljam, da pa ni dela pa pač ni v moji pristojnosti in po mojem mnenju nisem jaz odgovoren.
To se ponavlja že od leta 2010 dalje in letno to znese skupno od 30 pa do 70 delovnih dni (različno poletih). Zanima me kako lahko ukrepam, saj se bojim, da se mi te neplačane ure ne bodo štele v pokojninsko dobo (po informativnem izračunu ZPIZ-a naj bi izpolnil pogoje za upokojitev v novembru 2018), kljub temu, da mi delodajalec od teh neplačanih ur od moje plače odtegne še prispevke (vendar kakor je razvidno iz plačilne liste med njimi ni prispevkov za ZPIZ).

Zanima me tudi, da v kolikor bi bilo potrebno proti delodajalcu vložiti tožbo za plačilo neplačanih ur, za koliko let nazaj sem upravičen zahtevati povračilo od delodajalca.

Zahvaljujem se vam za odgovor in vas lepo pozdravljam

Pozdravljeni,

V kolikor, zaradi poslovnih razlogov, kot je zmanjšan obseg dela, delodajalec delavcem ne more zagotavljati dela, lahko PISNO napoti delavca na čakanje na delo od doma (za čas, ki ni daljši od 6 mesecev). V tem času ima delavec pravico do prejema nadomestila plače v višini 80% osnove iz zadnjih treh mesecev (138. člen ZDR-1).

Ker podatek o višini plačanih prispevkov delodajalca na plačilni listi ni viden (in tudi ni obvezen podtek), predlagam, da se z vprašanjem, glede plačanih prispevkov in upokojitve, obrnete na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Vse terjatve iz delovnih razmerij imajo pet letni zastaralni rok.

Lep pozdrav,
Uršula Pust, univ.dipl.soc.

Atama d.o.o.

 

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij