Atama logotip
EN

Odpovedni rok

30.11.2016

Pozdravljeni,

imam kar nekaj vprašanj: 1.Imam pogodbo za nedoločen čas. Na pogodbi je zapisan odpoveni rok 7 dni. Vem da to ni v skaldu s veljavno zakonodajo. Zanima me ali lahko jaz še vedno podam odpoved z odpovednim rokom 7 dni? 2.Delodajalec mi ne plačuje dnevnic(npr. ko kje prespimo, delo je namreč na terenu). Na kakšen način lahko dokažem, da mi dnevnica pripada? (delodajalec mi ne izda nobenega papirja o dnevnici ali prenočišču) 3.Ali smem kot nočni delavec voziti službeno vozilo po zaključku del? Npr. delo je na terenu(ponoči med 22-6 uro), ko končam se moramo še pripeljati do sedeža podjetja(1,2,3 ure vožnje, odvisno od objekta) 4. Ali obstaja zakon o tem koliko časa prej mora delavec biti obveščen o urniku dela? Gre namreč za delo z zdelo dinamičnim urnikom, učasih lahko izvem za urnik dela tudi 1 dan prej. Hvala za odgovore, lep pozdrav!

Spoštovani!

V praksi se 7 dnevni odpovedni rok uporablja za čas preizkusnega obdobja, po preteku le tega pa rok, skladen z Zakonom o delovnih razmerjih ZDR-1, ki zajema 15 dni (v primeru delovnega razmerja, krajšega od enega lete) oziroma 30 ali več dni (v primeru delovnega razmerja, daljšega od enega leta – 2 odstavek 94. člena ZDR-1). V kolikor 7 dnevni odpovedni rok v pogodbi ni naveden zgolj za čas preizkusnega obdobja, po našem mnenju le ta velja, saj je za delavca (-vas) ugodnejši.

Dnevnica zagotavlja delavcu povračilo stroška prehranjevanja. Če delodajalec prehrane med delom ne zagotovi, oziroma ne plačuje v obliki običajnega dodatka za malico, potem mora izplačati dnevnico. Če delavec ne prejme nič, potem mora do delodajalca izkazati dolg in zahtevati plačilo. Dokaz je, da prehrane recimo ni na plačilni listi.

Uporabo službenih vozil ponavadi določa pogodba o zaposlitvi ali kolektivna pogodba. Se čas prihoda na delovišče všteva v delovni čas ali se ne všteva je odvisno od tega kaj pogodba določa - glede kraja dela in pogojev dela: ste pred podpisom pogodbe vedeli za pogoj, da se delo opravlja na terenu in da se boste moral do delovišč voziti?Potem bi se lahko štelo, da je vožnja upravičena. Če ti pogoji niso izpolnjeni bi se štelo, da vožnja mora spadati v redni delovni čas. Predlagamo, da se oglasite pri delovnem inšpektorju, pokažite pogodbo o zaposlitvi in ga vprašajte za mnenje.

Razporejanje delovnega časa določa ZDR-1, v 148. členu in pravi, da se razporeditev in začasno prerazporeditev delovnega časa določi s pogodbo o zaposlitvi, v kolikor pa do začasne potrebe po prerazporeditvi pride naknadno, zaradi prilagajanja naravi organizacije dela, mora o tem delodajalec delavca/-e obvestiti pisno, najmanj 1 dan prej.


Lep pozdrav,
Alojz Šket in Uršula Pust

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij