Atama logotip
EN

Sporazumna odpoved

01.08.2016
Pozdravljeni, lani mi je delodajalec želel vročiti odpoved iz poslovnih razlogov, ki sem jo zaradi nosečnosti zavrnila. Nato me je želel prepričati, da bi podpisala sporazum, ki sem ga prav tako zavrnila. Sedaj se mi izteka porodniški dopust in delodajalec je spet začel pritiskati name, naj podpišem sporazum, kar sem spet (večkrat pisno) zavrnila. Očitno je, da bo poskušal narediti prav vse, da bi jaz popustila in končno le podpisala sporazum. Zanima me, kako naj se zaščitim na delu, da ne bi bila kar naprej podvržena pritisku? Imam pa še nekaj vprašanj: Kako je s konkurenčno klavzulo v sporazumih? (če se odločim podpisati) Ali mi delodajalec mora omogočiti skrajšan delavnik? Ali lahko sam odreja ure? Npr samo popoldne? Kako je z odmori za dojenje? Ali je takšno šikaniranje dovolj velik razlog za izredno odpoved delavca in se lahko prijavim na zavodu ter dobivam nadomestilo? V kakšnih primerih mi lahko on da izredno odpoved, da ne morem prejemati nadomestila na zavodu? Bojim se namreč, da bo delodajalec res poiskal vsak način, da najde kakšno napako ali kršitev in mi bo želel vročiti odpoved iz krivdnih razlogov, samo da ne bom dobivala nadomestila zavoda. Kaj svetujete v takih primerih- naj celotno komunikacijo raje kar prepustim odvetniku? Se opravičujem za dolg dopis! Najlepša hvala in lepo pozdravljeni!

Dober dan.

Začnite zapisovati dogodke. Sodelovanje z odvetnikom vsekakor priporočam.

Za odpoved pogodbe iz krivdnih razlogov se mora delodajalec kar potruditi, male napake ne bodo dovolj, v postopku pred sodiščem odpoved najbrž ne bo zdržala.

V primeru dogodkov, ki imajo znake trpinčenja na delovnem mestu, pošljite delodajalcu pisno opozorilo, da vas mora pred tem zaščititi. V teh zadevah je dobro sodelovati z delovnim inšpektorjem. Če bi se dogodki kopičili, bo odvetnik ocenil pogoje za izredno odpoved.

Konkurenčna klavzule bo prišla v poštev, če boste našli delo pri novem delodajalcu, in bi ta zaposlitev imela konkurenčni vpliv na sedanjega delodajalca. Klavzula pa velja edino, če je zapisana v pogodbi o zaposlitvi in ona določa tudi nadomestilo, ki ga bo delodajalec plačal za spoštovanje klavzule.

V morebitnem sporazumu ne določajte o tem nič, razen, če bo delodajalec za kakšno neugodnost ponudil ustrezno nadomestilo, praviloma je to finančno.

Skrajšan delavnik je za mlade mame zakonska pravica, delodajalec je ne more odkloniti. Čas dela pa je lahko prilagojen potrebi delodajalca, a le tako, da ne vpliva na osnovni namen pravice biti z otrokom. Tu je treba iskati pomoč svetovalcev Centra za socialno delo.

Nadomestilo na zavodu ne pripada v primeru, če je delavec kriv za odpoved, torej sporazum in krivdna izredna odpoved iz razlogov na strani delavca. Teh je lahko veliko.

 

Lep pozdrav,

 

Alojz Šket

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij