Atama logotip
EN

Odrejanje dopusta

10.05.2016

Pozdravljeni,

Zanima me, če mi lahko delodajalec odmerja (me pošilja) na dopust kar tako, kot si namisli. Do zdaj se je vedno zgodilo, da sem prišla v službo in me je poslal domov, češ, da imam dopust do tega in tega dne. Ker imam družino mi je to sporno, saj bi se lahko z možem glede dopusta uskladila, v kolikor bi jaz vedela za koriščenje prej. Mož pa ga tudi ne more dobiti od danes na jutri, kar je seveda logično. Tako ne moremo skupaj sploh nikamor, razen pač na letni dopust. Že vikendi so težava, ker mož dela tudi ob sobotah. Res me zanima ali to delodajalec lahko naredi? Jaz moram za koriščenje prositi 3 tedne prej, pa še tega le redko dobim odobrenega. On pa mi pove zjutraj, ko pridem v službo. Niti toliko ni, da bi povedal vsaj en dan prej. Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Dober dan.

 

Ne, zakon določa pravice in dolžnosti delodajalca in delavca drugače. Ključno je planiranje, ki upošteva potrebe delavca in delodajalca. Spodaj vam citiram člene zakona. Vaš primer je take narave, da bi bilo koristno uporabiti posredovanje delovnega inšpektorja. Nanj se lahko kadarkoli obrnete z ustno ali pisno pritožbo.

 

Iz zakona:

 

162. člen

(izraba letnega dopusta)

(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

(2) Delodajalec lahko zahteva od delavca, da planira izrabo najmanj dveh tednov letnega dopusta za tekoče koledarsko leto.

(3) Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta v tekočem koledarskem letu, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.

(4) Delavec ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu oziroma do 30. junija naslednjega leta zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 31. decembra naslednjega leta.

(5) Delavec, ki dela v tujini, lahko v celoti izrabi letni dopust do konca naslednjega koledarskega leta, če je tako določeno s kolektivno pogodbo, ki zavezuje delodajalca.

(6) Delavec, ki ima v prvem letu zaposlitve pravico do izrabe sorazmernega dela letnega dopusta, pridobi pravico do izrabe letnega dopusta za naslednje koledarsko leto ob začetku naslednjega koledarskega leta.

163. člen

(način izrabe letnega dopusta)

(1) Letni dopust se izrablja upoštevaje potrebe delovnega procesa ter možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter upoštevaje njegove družinske obveznosti.

(2) Starši šoloobveznih otrok imajo pravico izrabiti najmanj teden dni letnega dopusta v času šolskih počitnic.

(3) Delavec ima pravico izrabiti en dan letnega dopusta na tisti dan, ki ga sam določi, o čemer mora obvestiti delodajalca najkasneje tri dni pred izrabo.

(4) Delodajalec lahko delavcu odreče izrabo letnega dopusta po drugem in tretjem odstavku tega člena, če bi odsotnost delavca resneje ogrozila delovni proces.

 

 

Lep pozdrav,

 

Alojz Šket

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij