Atama logotip
EN

Potek delovnega razmerja za določen čas

05.02.2015

Že skoraj leto sem redno zaposlena za določen čas v podjetju kot telefonistka. Delovno razmerje mi podaljšujejo vsak mesec posebej. Zdaj so mi tik pred zdajci povedali, da ne bo več podaljšanja. Seveda brez pojasnila zakaj. Na zavodu za zaposlovanje pa sem bila obveščena, da za na isto delovno mesto potrebujejo čimprej novo telefonistko. Ker se to dogaja tudi mojim sodelavkam, nas zanima ali je to pravno pravilno? Zanima nas tudi, če smo upravičene do odpravnine ob poteku naših pogodb, ker smo slišale, da jo dobijo tudi delavci, ki so bili zaposleni za določen čas in jim je poteklo delovno razmerje ne po njihovi krivdi? Jaz osebno premišljujem sedaj, da bi se raje zaposlila preko kakšne agencije za delo. Bi bile tam bolj zaščitene moje pravice? Ali naj ravnanje podjetja prijavim inšpekciji, da ne bi tudi druge delavke bile tako zavedene, kot smo me?

Hvala za vaš odgovor in pozdravljeni

Dober dan.

Po Zakonu o delovnih razmerjih (55. člen ZDR-1) obstaja za isto delo 2-letna omejitev sklepanja pogodb za določen čas. Omejitev glede števila sklenjenih novih pogodb za določen čas v roku 2 let ni. Vsaka pogodba za določen čas mora biti  sklenjena v skladu z razlogi iz 54. člena ZDR-1.

Termin "podaljšanje" pogodbe za določen čas se uporablja predvsem v pogovornem jeziku in v delovno-pravni terminologiji ne obstaja. Vsaka sklenjena pogodba za določen čas, je pogodba zase. Zato delodajalec ob izteku le-te ni dolžan navesti razlogov zakaj delavcu ne bo ponudil nove pogodbe. Po izteku pogodbe za določen čas, pripada delavcu odpravnina v skladu z 79. členom ZDR-1.

V primeru zaposlitve preko agencije ste upravičeni do enakih pravic kot zaposleni neposredno v podjetju. Zakon je smislu varovanja zaposlenih pri agencijah poleg običajnih, uvedel še nekaj dodatnih ukrepov. V naši agenciji delavci uživajo dodatno zaščito tudi v tem smislu, da posebej skrbimo za zakonitost, delavcem pa je znanje naših svetovalcev vedno na razpolago za vsak nasvet in pomoč.  Vedeti pa je treba, da so zaposlitve preko agencije praviloma časovno omejene, oziroma so pod večjim rizikom, kot zaposlitve pri običajnih delodajalcih.

Pogovor z inšpektorjem vam lahko koristi, saj boste od njega dobili uporabne informacije. Ukrepal pa bo inšpektor le, če bo ugotovil nezakonitost v obstoječih pogodbah ali v postopkih njihove sklenitve. Za to ima obširne možnosti v 56. členu ZDR-1.

Obstaja še možnost, da delodajalca za njegovo ravnanje tožite. To je delo za izkušenega odvetnika, ki bo najprej pregledal vso dokumentacijo, analiziral vaše možnosti in vam potem predlagal, kako ravnati.

Lep pozdrav.

Damjan Kolovrat
Alojz Šket

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij