Atama logotip
EN

Negativna stimulacija

04.02.2015
Pozdravljeni, zanima me, če delodajalec lahko dodeli delavcu negativno stimulacijo (-20%) pri plači, v primeru, da na podjetju ni dela, zato mora delavec koristiti nadure in je 4 tedne doma, razlog za negativno stimolacijo naj bi bilo slabo finančno stanje podjetja?

Dober dan.

Na vaše vprašanje je težko povsem pravilno odgovoriti. Delavec in delodajalec praviloma dogovorita kriterije za določanje stimulacije v pogodbi o zaposlitvi. Lahko so določeni tudi recimo v kolektivni pogodbi ali splošnem aktu delodajalca. Če take ureditve ni nikjer, je gotovo, da je -20% pri plači nezakonito obračunanih.
Sigurno je tudi, da pomanjkanje dela in pomanjkanje denarja za plače, ne more biti podlaga za negativno stimulativno nagrajevanje delavca.
Zakon (ZDR-1) o tem v 127. členu določa naslednje: "Delovna uspešnost delavca se določi upoštevaje gospodarnost, kvaliteto in obseg opravljanja dela, za katerega je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi."
Torej samo neposredno delo delavca je lahko ocenjevano, ne pa dejstvo, da delavec ni imel kaj delati, ali da je delodajalcu primanjkovalo denarja.
Koriščenje viška ur je dokaj udomačen ukrep za primer, ko prodaja niha. V primeru, da je delavec določen čas doma, ko mu delodajalec ne more zagotavljati dela, pripada delavcu nadomestilo plače.
Za nadzor pravilnosti uporabe zakona je pristojna delovna inšpekcija, delavec pa lahko delodajalca tudi toži za vse kar mu dolguje od plačila za delo.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij