Atama logotip
EN

2 vprašanji

12.03.2009 00:00:00

Lepo pozdravljeni!

 

Zanima me pri kateri starosti je ženska zaščitena, da je delodajalec ne sme odpustiti (da je potem na SPIZu)? Ali lahko odpusti starejše delavke za nedoločen čas, da si pridobi mlajšo ekipo? (delo v trgovini)

 

Pa še to, čez 1 mesec mi poteče dopust za nego in varstvo otroka in razmišljam, da bi šla za 6 ur dnevno nazaj v službo. Zanima me, do kdaj se moram to odločit in če se odločim, ali lahko potem kadarkoli spremenim nazaj v 8 ur dnevno (če mi na primer finančno ne bi zneslo).

 

Hvala za odgovore,

s spoštovanjem, Polona


Starejši delavci niso vedno varovani pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, ker jim delodajalci lahko odpovejo pogodbo o zaposlitvi s ponudbo nove ustrezne zaposlitve pri sebi.

Delodajalec lahko odpove pogodbo starejšemu delavcu, če je delavcu zagotovljena pravica do denarnega nadomestila iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino.

Delodajalec lahko odpove pogodbo tudi v primeru uvedbe postopka prenehanja delodajalca.

Letos se upošteva, da so starejše delavke vse, ki dopolnijo 53 let starosti. Se pravi, če je delavka letos stara 53 in več let in skupaj z dobo na zavodu ne izpolni minimalnih pogojev za starostno pokojnino, potem mora delodajalec od nje dobiti pisno soglasje za odpoved pogodbe o zaposlitvi.

Toda, v primeru, ki ga navajate obstaja resen problem. Tak primer (namen delodajalca, zamenjava z mlajšimi) bi po mojem mnenju v primeru spora na sodišču delodajalec izgubil. Štelo bi se, da je navajal zavajajoč razlog kot poslovni razlog odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Zgodilo bi se celo lahko, da bi tako špekulacijo delodajalca ugotovil zavod za zaposlovanje. V tem primeru  bi delavce napotil na sodišče, uveljavitev pravic iz naslova brezposelnosti pa odklonil.

V zvezi z uveljavljanjem pravice staršev do skrajšanega delovnega časa menim, da je to odvisno povsem od njihove volje. Delodajalec ne sme pravice omejevati, niti pri skrajševanju, niti pri vračanju na običajni delovni čas. Potrebna pa je pogodba z delodajalcem, o čemer lahko povedo več svetovalci centra za socialno delo.

Lep pozdrav,

Alojz Šket


Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij