Atama logotip
EN

Stečaj podjedja - pripadajoče pravice

23.08.2009 00:00:00

Stara sem 57 let in sem slovenska državljanka. Že 15. leto delam v zasebnem podjetju (d.o.o.). Del podjetja, ambulanta, je po Kolektivni pogodbi malo gospodarstvo (9 delavcev), drugi del, trgovina, pa je po Kolektivni pogodbi trgovina (1 delavec-jaz).

 

Nihče od nas zaposlenih ni član nobenega sindikata.

 

Imam nekaj vprašanja:

1)      Če celo podjetje odide v stečaj, kakšne so obveznosti delodajalca do nas delavcev?

2)      Če delodajalec zapre samo en del podjetja (d.o.o.), trgovino, kakšne so njegove obveznosti do mene (kaj mi je dolžan izplačati in v kakšnem roku)? Kam naj se obrnem za zaščito svojih pravic?

3)      Če ostanem brez službe, kakšne so moje pravice na Zavodu za zaposlovanje?

 

Moja delovna doba : 9 let, 6 mes., 21 dni (1981-1991) na Hrvaškem

                                14 let, 8 mes., 10 dni (1994-2009) v Sloveniji

Ali mi se delovna doba na Hrvaškem (v nekdanji skupni državi) sešteva v moje pravice na Zavodu za zaposlovanje v Sloveniji? Kaj pa končani štiriletni univerzitetni študij (diploma 1980, Zagreb)? Imam 2 otroka, slovenska državljana.

 

Vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovore.

Đurđa


Dober dan.

V primeru stečaja bo delodajalec ali stečajni upravitelj delavcem redno odpovedal pogodbo o zaposlitvi.

Če bo pogodbo odpovedal delodajalec zaradi zmanjšanih potreb po delu, in to pred uvedbo stečaja, delavcu pripada odpovedni rok najmanj po zakonu in odpravnina.

V primeru odpovedi po uvedbi stečaja, se odpovedni rok skrajša na 15 dni.

Delavcu v obeh primerih pripadajo pravice na zavodu, tudi denarno nadomestilo.

V zvezi z vašim vprašanjem o delovni dobi na Hrvaškem vas obveščam, da je Slovenija s Hrvaško podpisala ustrezni sporazum, zato vam delovna doba 81-91 velja za priznanje pravic, če jo le izkazujete v delovni knjižici. Upoštevaje to imate 24 let delovne dobe, študij pa ne prinaša posebnih pravic. Denarno nadomestilo iz naslova brezposelnosti boste lahko prejemali do 18 mesecev. Podrobnosti vam bodo razložili na zavodu za zaposlovanje.

Delavci so najbolje zaščiteni tedaj, ko so dobro organizirani. Običajno je to sindikalno organiziranje, v veliko oporo je običajno tudi delovna inšpekcija. Najbolj se za delavce potegne njihov odvetnik. On vodi postopke ažurno, pravno pravilno in je delodajalcu enakovreden sogovornik.

Lep pozdrav,

Alojz Šket

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij