Atama logotip
EN

Po zaključeni porodniški brez dela

03.06.2010 00:00:00

Pozdravljeni

zaposlena sem za nedoločen čas, v podjetju delam že 5 let in pol. Lani julija sem rodila in s tem koristila porodniški dopust. Letos bi morala 30.6.,2010 nastopiti z delom, pa me v podjetju ne želijo več. Doker sem delala, sem delo vedno dobro opravila in z menoj so bili vedno zadovoljni-vsaj take sem imela informacije. Skratka namesto mene je prišla druga delavka, ki jim je bolj všeč, zato bi se mene radi znebili. Delavko so zaposlili za nadomeščnje, kar ima navedeno tudi v pogodbi in zaposlili so jo za določen čas.

Vem, da se me ne morejo kar tako znebiti, me pa zanima, če mi v primeru ponujenega novega delovnega mesta, kjer bi delo morala opravljati v Mariboru (zdaj pa ga v Ljubljani, sem pa iz Vrhnike), skratka če jaz to ponudbo zavrnem ali mi lahko prekinejo pogodbo.

Hčerka bo julija stara 1 leto.

 

Hvala za informacije, lep dan,

 

Mateja


Dober dan.

Problem, ki ga opisujete za delodajalca ni ravno preprost. Seveda je zahteven tudi za vas. Zakon ne pozna načina, ki bi omogočil delodajalcu, da se nekoga kar znebi, ker si delodajalec tako želi. Ravno tako samovoljo hoče zakon preprečiti. Zato delodajalcu nalaga, da mora utemeljenost razloga za odpoved pogodbe o zaposlitvi dokazati. Zakon pove, kateri razlogi so dovoljeni za odpoved. To da se delavka po starševskem dopustu vrne na delo, njeno delovno mesto pa zaseda nekdo drug, ni dovoljen razlog za odpoved obstoječe pogodbe, četudi se ponudi drugo delo.

Ko delodajalec določi utemeljen razlog za odpoved, je po zakonu dolžan preveriti vse možnosti, da delavcu ponudi drugo delo. Ono mora biti za enako vrsto in stopnjo izobrazbe kot prejšnje, za enak delovni čas in za delo, ki ni oddaljeno več kor 3 ure vožnje z javnim prevoznim sredstvom na obe strani (po moje relacija Vrhnika-Maribor temu ne ustreza).

Kar je napisano zgoraj spada v načela. Življenje pa običajno postreže s podrobnostmi, ki pogosto niso prijetne. Zato so konflikti med delavci in delodajalci pogosti. Ni dvoma, da je v takem konfliktu delavec praviloma v podrejenem položaju.

Vi imate po mojem prepričanju 2 možnosti. Prva je, da čakate na iniciative delodajalca in se mučite s vprašanji, kako nanje reagirati. Druga možnost je, da si poiščete pomoč zaradi katere boste delodajalsko prednost izravnali. Taka pomoč je izkušeni odvetnik. Verjemite mi, da vam bo on prihranil ogromno jeze, skrbi in nelagodja.

Torej, vaša dolžnost je, da delodajalca obvestite o dnevu, ko se vrnete na delovno mesto. Takrat se morate tam tudi pojaviti. Če se bo zgodilo pa kar koli, kar bi kazalo na težave, delodajalca obvestite o naslovu svojega odvetnika, in naj se naprej pogovarja z njim.

Lep pozdrav

Alojz Šket

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij