Atama logotip
EN

Pravice za delo na drugi lokaciji

19.11.2010 00:00:00

Pozdravljeni,

sklepam svojo prvo pogodbo o zaposlitvi, zato imam nekaj vprašanj. Zanima me, kako je s plačilom dnevnic, če delam 14 ur dnevno na drugi lokaciji kot običajno (delo na sejmu). Ali mi pripadajo? Plačano dobim malico in prevoz do sedeža podjetja. Odmora za malico nimam, moram jo pojesti za mizo, ker delam v trgovini v večjem nakupovalnem centru in je takšna zahteva trgovskega centra. Drugje imajo pol ure prosto za malico, jaz si tega ne morem privoščiti. Ali mi zaradi tega pripada višje nadomestilo za malico ali kaj podobnega? Delati moramo tudi ob praznikih-zanima me, za kakšen odstotek je takrat višja urna postavka. To je verjetno odvisno od kolektivne pogodbe ali kako? Ker v pogodbi z delodajalcem ni določeno, koliko mi plačajo nadure in koliko nedelje in praznike. Kako lahko preverim, katera kolektivna pogodba velja za mojega delodajalca. Najlepša hvala za informacije. Ker sama točnih odgovorov nisem našla v ZDR vas lepo prosim za odgovor.

 

Lep pozdrav.

 


Dober dan.

Seveda, odgovorov v zakonu ni. On je le določil, kako je treba zadeve urediti, urejene pa so drugje. V glavnem so urejene kolektivni pogodbi. Naziv veljavne kolektivne pogodbe sodi v vašo pogodbo o zaposlitvi. Ta navedba je obvezna takrat, kadar pogodba o zaposlitvi ne določa vseh pravic in obveznosti delavca, pač pa se za nekatere sklicuje na druge dokumente. Obstoja možnost, da za področje vašega delodajalca trenutno ni sklenjene kolektivne pogodbe. V takem primeru je delodajalec dolžan pravice delavca urediti v drugem dokumentu. To je (kot smo rekli) lahko pogodba o zaposlitvi, lahko pa drugi splošni akt, ki pa mora biti v pogodbi naveden, delavcu pa poznan.

Dnevnica za delo na drugi lokaciji delavcu lahko pripada, ali pa ne. Kadar je delavec napoten na službeno pot, mu pripada dnevnica, ko pa na drugi lokaciji opravlja svoje običajno delo po pogodbi o zaposlitvi, mu pripada nadomestilo za malico. Če delavec dela več kot 10 ur, mu za vsako uro nad 8 ur pripada še posebni dodatek za malico. Višino določa prej omenjeni dokument. Če torej na drugi lokaciji opravljate svoje običajno delo vam pripada nadomestilo za prevoz, nadomestilo za malico in dodatek za malico.

Tudi za vse druge dodatke velja prej navedno pravilo, ni dvoma, da vam pripada dodatek za delo v nedeljo, pa na praznik, pa recimo za delo v drugi izmeni, ali za delo ponoči. Če delate več kot polni delovni čas, vam pripada posebni dodatek za nadurno delo. Višine zakon ne določa, določiti jo mora kolektivna pogodba ali drugi akt.

Delodajalec mora delavcu za polni delovni čas omogočiti polurni odmor med delom. Kako bo to naredil, je njegova stvar. Obvezuje ga zakon. Ne more se recimo izgovarjati, da na drugi lokaciji nima dveh zaposlenih in ne more zapreti lokala. Pa naj pride za pol ure direktor delat, delavec pa bo ta čas koristil počitek med delom. V času počitka delavec ne sme početi ničesar, kar bi pomenilo tako njegovo obremenjevanje, ki bi zmanjševalo delovno sposobnost. Lahko torej počiva, izvaja razne lažje rekreativne vaje, običajno pa ljudje takrat malicamo. Zakon delodajalcu torej ne določa odmora zaradi malice, pač pa zaradi potrebe da si delavec v odmoru obnovi psihofizične sposobnosti za nadaljevanje dela.

Delovnik, ki traja 14 ur je nezakonit, nezakonito je, če delavec nima odmora. Delodajalec sicer začasno lahko spremeni delovni čas, a ga zakon zavezuje, da sme delavec delati največ 56 ur v tednu (ne glede na število delovnih dni), zavezuje pa ga tudi, da med dvema delovnima dnevoma delavcu zagotovi najmanj 11 ur dnevnega počitka  in vsaj enkrat v tednu neprekinjeni počitek v trajanju 24 ur.

Nadzor zakonitosti je v pristojnosti delovne inšpekcije.

Torej, odgovore na vaša vprašanja začnite iskati v pogodbi o zaposlitvi, potem pri delodajalcu. Če jih ne bo hotel dati, se za pomoč lahko obrnete na sindikat ali na delovno inšpekcijo.

Slednjo lahko obvestite tudi o nezakonitostih glede delovnega časa in odmora med delom. Te bo ona ugotovila najbrž tudi sama, ko bo izvajala katerega od rednih ali izrednih pregledov pri delodajalcu.

Lepo vas pozdravljam.

Alojz Šket

www.atama.si

 

Vprašanje in odgovor sta povzeta iz zaposlitvenega portala www.mojedelo.com.  

 

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij