Atama logotip
EN

Bolniška med praznikom in "minus" ure

14.05.2012 00:00:00

Spoštovani!

V decembru 2011 sem imela operacijo in bila na bolniški tri tedne. Ker so bili med tem časom 4 prazniki ( 25., 26. 12 in 01., 02. 01 ) me zanima, kako se obračunajo prazniki...kot bolniška ali kot praznik, oz. bi morala dobiti dodatek za praznik?

 137.ČLEN ZDR namreč pravi... - Delodajalec je delavcu dolžan izplačati nadomestilo plače za tiste dneve in za toliko ur, kolikor znaša delovna obveznost delavca na dan, ko zaradi opravičenih razlogov ne dela.

Zanima me še, kako je z minus urami? Delodajalec nas namreč pošilja domov, če ni dela oz. sploh ne obratujemo, nato pa nam jemlje dopust, ker imamo minus ure.

 

Hvala za odgovore in lep pozdrav!

 


Dober dan.

Bolniška med prazniki se obračuna kot bolniška.

Minus ure niso dopust. To je popolnoma nedopustno. Če delodajalec delavcu ne zagotovi dela v obdobju za katerega je z delavcem sklenil pogodbo o zaposlitvi, mu mora za čas, ko ni dela, plačati nadomestilo. Zakon dopušča le planiranje kolektivnega dopusta. Tak ukrep je uspešen predvsem takrat, ko delodajalec v naprej predvidi obdobje zmanjšane potrebe po delu delavcev.

Zakon delodajalcu omogoča tudi, da pogodbo o zaposlitvi odpove, ali pa hkrati z odpovedjo ponudi novo pogodbo, recimo s skrajšanim delovnim časom.

Delodajalec ima tudi možnost, da prerazporedi delovni čas. Odredi lahko daljši delovni čas v obdobju povečanega dela in krajšega v obdobju, ko je manj dela.  Način izvedbe je predpisan z zakonom.

Iz prakse pa so znani tudi primeri, ko delavci in delodajalci v krizi sklenejo kakšen posebni "socialni" sporazum. Rešitve so lahko različne, vse pa pomenijo, da se vsak nečemu začasno odreče.

Nadzor zakonitosti vašega problemaje je v pristojnosti delovne inšpekcije. Predlagam, da se nanjo obrnete.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij