Atama logotip
EN

Izraba letnega dopusta

29.05.2012 00:00:00

Lep pozdrav,

v vaših člankih  oziroma odgovorih sem zasledila da če starega dopusta ne izkoristiš do zadnjega junija ,da ti dopust propade kako ti lahko propade pravica do izrabe letnega dopusta ,če ga zaradi poškodbe pri delu ,operacije in dolgotrajne rehabilitacije ni mogoče izkoristiti v navedenem roku,in kje je tukaj DEREKTIVA EU.PARLAMENTA 2003/88/ES 7,člen, 7/1,in 9,člen kjer je jasno opredeljeno v katerih primerih  se mora neizrabljen dopust prenesti  saj nezmožnost koriščenja ni krivda delavca temveč dolgotrajno obolenje,zdravljenje itd... za vse katere sem navedla 7/1 člen lepo določa da se v navedenih primerih več ne upošteva 30.junij 166,zdr temveč se mora prenesti in dopust izkoristiti v roku 15 mesecev.

Prosim za vaše mnenje in hvala.


Dober dan.

Za implementacijo EU direktive odgovarja resorno ministrstvo, zato bi vam o tem delu vašega vprašanja lahko kaj več povedali le oni.

Sam bi dodal osebno mnenj o namenu dopusta. Delavci so si v dolgih letih sindikalnega in socialnega boja izborili dopust zato, da bi v njegovem času obnovili psihofizične sposobnosti za nadaljevanje dela. Drug temeljni namen dopusta je, da delavec več časa posveti družini. V razpravah so različna mnenja o tem ali je temeljni namen dopusta enak tudi v primeru dolgotrajne odsotnosti od dela, ki je posledica bolezni. Sam menim, da ne gre več za ta namen. Pač pa še vedno ostane vprašanje odsotnosti zaradi pravice do dopusta kot takega. V tem smislu se mi zdi legitimna razprava o najdaljšem roku. Posebej za primere bolezni, ki so posledica opravljanja dela, ali poškodbe pri delu ali poklicne bolezni.

V Sloveniji bomo menda kmalu opravili revizijo obstoječe ureditve delovnih razmerij. Upam, da bo potrebna pozornost namenjena tudi problemu, ki ga navajate.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

www.atama.si

 

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij