Atama logotip
EN

Premestitev na drugo delovno mesto

10.07.2012 00:00:00

Pozdravljeni!

Pred nekaj dnevi sem vas spraševala o odpovedi delovnega razmerja v času porodniškega dopusta, sedaj me pa zanima, kako je s premestitvijo na drugo delovno mesto.

1.Bila sem pri delodajalcu in mu povedala glede nedopustnosti odpovedi v času porodniškega dopusta in kaj vse mi mora izplačati, pa je ugotovil, da je bolje, da mene obdrži in ne podaljša pogodbe mojemu sodelavcu, ki je zaposlen za določen čas. Razmišljal je v smeri, da me premesti na drugo delovno mesto. Sedaj sem zaposlena za nedoločen čas kot tajnica uprave podjetja in upravljanje s premoženjem, po izobrazbi sem gimnazijska maturantka, moj delavnik je od ponedeljka do petka (40 ur tedensko), enoizmensko (dopoldne). Sedaj naj bi bila premeščena na delovno mesto trgovke v trgovini, kar pomeni dvoizmensko delo in tudi delo ob sobotah. Zanima me, če mi delodajalec ponudi omenjeno delovno mesto in ga jaz ne želim sprejeti, kaj sledi? Ali mi pripada odpravnina, dopust, regres in tudi nadomestilo na zavodu?

2.V pogodbi je omenjena Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine--za tarifni in plačilni razred, za dodatke, nadomestila, prejemke v zvezi s prevozom na delo. Napisano imam: ,,Glede pravic in obveznosti delavca in podjetja, ki niso urejene s to pogodbo, se uporabljajo določbe ustreznih kolektivnih pogodb in splošnih aktov.''

Delodajalec pravi, da lahko upošteva zakon o delovnih razmerjih in ne kolektivne pogodbe. Sedaj ima vpisano dejavnost SKD M 71.129 (druge inženirske dejavnosti in tehnično svetovanje). Ali omenjena dejavnost spada pod Zakon o delovnih razmerjih?

Zahvaljujem se vam za odgovore in vas lepo pozdravljam.

Petja


Dober dan.

Povsem verjamem, da je delodajalec začel razmišljati drugače. Najbrž se zaveda, da po "domače" ne bo šlo.

Kako lahko delodajalec "premesti" delavca?

Če pogodba o zaposlitvi ne predvideva opravljanja novega dela (vaša ga ne), potem ima delodajalec 2 poti. Prva je sporazum z delavcem. To pomeni sporazumno razklenitev sedanje pogodbe o zaposlitvi in sporazumno sklenitev nove za novo delovno mesto z novimi pogoji. Druga pot je, da delodajalec sedanjo pogodbo odpove (a ponovno ne sme nič narediti dokler vas varuje staus mlade mame, oziroma porodnice) in vam hkrati z odpovedjo ponudi novo pogodbo o zaposlitvi.

Novo pogodbo morate v roku 14 dni sprejeti in podpisati, ali odkloniti. Zakon določa:

"Če delavec v primerih iz prejšnjega odstavka sprejme ponudbo delodajalca za ustrezno zaposlitev za nedoločen čas, nima pravice do odpravnine, obdrži pa pravico izpodbijati pred pristojnim sodiščem utemeljenost odpovednega razloga. Ustrezna zaposlitev je zaposlitev, za katero se zahteva enaka vrsta in stopnja izobrazbe, kot se je zahtevala za opravljanje dela za katero je imel delavec sklenjeno prejšnjo pogodbo o zaposlitvi, in za delovni čas, kot je bil dogovorjen po prejšnji pogodbi o zaposlitvi, ter kraj opravljanja dela ni oddaljen več kot tri ure vožnje v obe smeri z javnim prevoznim sredstvom ali z organiziranim prevozom delodajalca od kraja bivanja delavca"

V vašem primeru bi šlo torej za ponudbo, ki je z vidika zakona neustrezna, razen, če sistemizacija delodajalca predvideva, da delo trgovke lahko opravlja oseba z gimnazijsko izobrazbo. Večizmensko delo ni ovira za veljavnost ponudbe (razporeditev delovenga časa).

Če je ponudba neustrezna (izobrazba in sistemizacija) jo lahko upravičeno odklonite. Stara pogodba je od delodajalca odpovedana. Pripada vam odpovedni rok, odpravnina in  pravice na zavodu.

Če neprimerno ponudbo sprejmete, imate pravico do dela odpravnine, o tem koliko, se z delodajalcem sporazumevate.

Ključno je torej, kaj piše v sistemizaciji, oziroma kakšne pogoje določa delodajalec za zasedbo delovnega mesta trgovke.

Veljavnost kolektivne pogodbe je pa seveda sedaj malo manj jasna. Kolektivna pogodba trgovine velja za delodajalce, ki opravljajo trgovinsko dejavnost kot svojo pretežno (glavno dejavnost), četudi to ni razvidno iz registracijske šifre podjetja (pri vas je šifra drugačna). Če trgovinska dejavnost ni glavna, bo moral delodajalec odgovoriti, katera kolektivna pogodba zanj velja. Če izbere kakšno, ki trenutno ni veljavna (take obstajajo), potem mora za vsa vprašanja, ki jih zakon ne ureja (recimo višina dodatkov za nadure, nedeljsko delo in podobno) sprejeti svojo odločitev s sklepom ali drugim aktom.

Glede hierarhije aktov naša zakonodaja določa, da za delavca velja zanj ugodnejša rešitev, pri čemer je smisel kolektivnih pogodb ravno v tem, da pravice urejajo ugodneje od zakona. Delodajalec delavcu torej ne more priznati pravic, ki mu bolj ugajajo, ampak tiste, ki so za delavca ugodnejše.

V vašem primeru je po moje ključno, da pogodba o zaposlitvi omenja kolektivno pogodbo trgovine. Zato menim, da za vas velja vse iz te pogodbe. Ne strinjam se s trditvijo delodajalca, da lahko upošteva za vas neugodnejše rešitve iz zakona. V tej točki vam predlagam, da po potrebi prosite za posredovanje delovnega inšpektorja. Z njim se bo dobro posvetovati tudi o pogojih nove pogodbe oziroma pogojih delovnega mesta trgovke. Ključni bodo pogoji oziroma sistemizacija.

Se opravičujem, če sem veliko napisal in je kaj tudi manj jasno, a na kratko je o teh problemih težko razpravljati. Vse iz prejšnjega mojega odgovora je seveda še vedno aktualno.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij