Atama logotip
EN

Konkurenčna klavzula

06.11.2012 00:00:00
Pozdravljeni!

V mesecu septembru sem predlagal sporazumno odpoved, ki je bila uspešno zaključena. V pogodbi imam konkurenčno klavzulo, ki me zavezuje za nadaljni dve leti, da ne smem opravljati konkurenčne službe. Ker sem brez službe sem seveda poslal več prošenj. Zaradi zdravstvenih težav veliko dela v svoji panogi ne morem opravlati, tako da mi ostane le delo v podobni službi kot je bila prejšnja. Bivši delodajalec je dejal, da mi raje izplača konkurenčno klavzulo kot da delam pri konkurenci. Ker sem poslal prošnjo tudi v konkurenčno podjetje me je seveda ta povabil na razgovor in je zainteresiran, da me zaposli. Bivši delodajalec zahteva da mu povem kam imam namen iti v službo, šele nato se bo odločil ali bo klavzulo tudi izplačeval, ali ima za to pravno podlago? Če sprejmem pogoj, da mi izplačuje klavzulo, kako moram dokazati da me je novi delodajalec res hotel zaposliti, namreč do novega morebitnega delodajalca hočem biti iskren in mu ne narediti stroškov, če me kasneje ne more zaposliti. Je dovolj da bivšemu delodajalcu to povem ustno ali moram imeti v roki pogodbo? S tem tvegam vračilo nastalih stroškov novemu delodajalcu? V klavzuli imam definiran minimalen znesek, ki mi ga mora izplačevati za uveljavljanje klavzule bivši delodajalec. Ali lahko glede na to , da je konkurenčno podjetje edina možnost zaposlitve za mene v tem trenutku, pričakujem višjo vsoto?

Vem da sem malo dolgvezila, vendar sem v stiski in rabim nasvet preden bo prepozno. Glede na finančno stanje pa si odvetnika zelo težko privoščim samo za nasvet.

Dober dan.

Verjamem, da se želite izogniti stroškom odvetnika, svetujem pa vendarle premislek. Običajno se vložek v pravno pomoč obrestuje. Malo povprašajte odvetnike, koliko bi vam zaračunali in kaj bi nudili. Saj gre tudi v tem primeru le za nekakšno trgovino, tu pa delujeta ponudba in povpraševanje.

Za vaše nadalnje odločanje bi vam pa povedal naslednje. S pogodbo o zaposlitvi pravilno določena klavzula je seveda obvezujoča za obe strani. V vašem primeru je pomembno, ali znesek nadomestila dejansko znaša enako ali več, kot je 1/3 vaše povprečne bruto izplačane plače v zadnjih treh mesecih pred zaključkom delovnega razmerja. Če je pogodbeno dogovorjeni znesek nižji, potem je po moje taka klavzula sporna.

V morebitnem sporu med vami in sedanjim delodajalcem bo ključna presoja o tem ali ste pri delodajalcu resnično pridobili takšna tehnična, proizvodna ali poslovna znanja, ki jih drugače na trgu ne bi mogli pridobiti.

Ne gre torej za neka splošna znanja in ni pomembno le to, da sta oba delodajalca na trgu konkurenčna, da delujeta v isti ali sorodni panogi. 

Predlagam, da sedanjemu delodajalcu pošljete priporočeno vlogo za razvezo konkurenčne klavzule. V njej navedite argumente, ki jih navajate v vprašanju in posebej poudarite, katera znanja bi koristili pri novem delodajalcu. Sami boste najbolje ocenili, ali so znanja tako specifična, da ste jih pridobili le z delom pri sedanjem delodajalcu, ali gre za splošna znanja. V pismu določite rok za odgovor, postopek pa speljite vsekakor do morebitnega podpisa nove pogodbe o zaposlitvi.

Če bo sedanji delodajalec na klavzuli vztrajal, vam še vedno ostane sodni spor, ki se bo odvijal, če boste novo pogodbo o zaposlitvi podpisali. Spor lahko sproži sedanji delodajalec, lahko pa tudi vi preko sodišča zaktevate  razveljavitev klavzule. To pa je že zamudnejše, postopek morebitne razveljavitve do morebitnega podpisa nove pogodbe zanesljivo ne bo končan.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

www. atama.si

 

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij