Atama logotip
EN

Pogodba za določen čas/ odpoved službe

27.11.2012 00:00:00

 Spoštovani,

prosil bi za nekaj odgovorov glede dela po pogodbi za določen čas in glede odpovedi službe.

Znanka je zaposlena v manjšem privat podjetju (d. o. o., 3 zaposlene osebe), kjer dela zadnje leto in osem mesecev po pogodbah za določen čas (vse so bile izdane za isto delovno mesto).

Zanima jo, pod kakšnimi pogoji se ji lahko prekine delovno razmerje, da bo še vedno upravičena do prijave na borzi dela in do ustreznega nadomestila.

Trenutna pogodba se ji izteče v začetku januarja 2013 (ob izteku bo skupno zaposlena eno leto in 9 mesecev). Zanima jo, ali je v primeru, da ji delodajalec ponudi novo pogodbo in je ne sprejme, še upravičena do trimesečnega nadomestila plače ali ne. Kako je s sporazumno oz. predčasno odpovedjo?

Prosim tudi za vse ostale informacije glede prekinitve delovnega razmerja za konkretni primer (odpoved s strani delodajalca, krivdni razlog, odpoved delavca...). Po predvidevanjih zaposlene je primarni interes delodajalca minimaliziranje stroškov, kar v praksi najverjetneje pomeni, da ne bo dobila odpovedi zaradi zmanjšanega obsega dela, ampak da bo delodajalec skušal izbrati drug način, katerega rezultat bo prekinitev delovnega razmerja, po možnosti v finančno škodo zaposlene.

 Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav, 

 Janoš Žore

 

 


Dober dan.

Delodajalcu in delavcu pogodbe za določen čas ob izteku ni treba odpovedati. Po zakonu je ena njenih osnovnih značilnosti ta, da z njo poteče delovno razmerje samo po sebi. Datum poteka mora biti v pogodbi jasno razviden. Po njenem izteku obe stranki glede nove pogodbe nimate do druge nobenih posebnih obveznosti. Če delavec nove ponudbe za zaposlitev ne sprejme, to praviloma ne vpliva na pravice na zavodu za zaposlovanje. 

Če želita delavec ali delodajalec pogodbo prekiniti pred njenim iztekom, veljajo pa običajna pravila za odpoved pogodbe. Sporazum ima za posledico, da delavec nima pravic na zavodu.

Zakon dovoljuje, da se za isto delo z istim delavcem sklene več pogodb za določen čas. Te ne smejo  brez prekinitve trajati skupaj več kot 2 leti. Izjeme so lahko povezane le z izvajanjem točno določenih projektov, ali z nadomeščanjem odsotnega delavca.

Če delavec po volji delodajalca, ali z njegovim pristankom ostane na delu po izteku pogodbe za določen čas, se po zakonski prisili šteje, da je zadnjo pogodbo sklenil v resnici za nedoločen čas, ona se torej transformira v pogodbo za nedoločen čas. Delavec je upravičen, da od delodajalca zahteva izstavitev pogodbe za nedoločen čas.

Tudi po izteku pogodbe za določen čas ima delavec možnost, da na sodišču vloži zahtevo za varstvo zakonitosti. To so praviloma pravno zahtevnejše zadeve, zato vedno svetujem posvet z odvetnikom. Paziti je treba na rok, ki znaša 30 dni.

Lep pozdrav.

Alojz Šket 

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij