Atama logotip
EN

Koriščenje dopusta

06.12.2012 00:00:00

Pozdravljeni,

imam konkretni primer. Delavec je zaposlen za določen čas do konca leta 2012. Ostalo mu je še nekaj dni dopusta. Delodajalec mu je sedaj že povedal, da naj koristi ves svoj stari dopust, ker še ne ve, ali mu bo podaljšal zaposlitev. Zanima me, ali lahko delavec se sam odpove pravici do koriščenja dopusta in ga ne izkoristi v celoti do izteka pogodbe, ker želi s tem teoretično gledano, zadnji mesec oddelati ''na polno' in mu je vseeno, če mu propade dopust in ve da bo lahko imel svoj dopust po izteku pogodbe, ko bo tako ali tako postal iskalec zaposlitve. Še posebej je pomembna računica, saj je tudi plača višja, če delavec hodi cel mesec v službo. Torej če delodajalec pozove delavca, da naj izkoristi svoj dopust, ali ga lahko delavec zavrne? Drugo vprašanje. Kdaj najkasneje je delodajalec dolžan obvestiti delavca, da ne bo podaljšal pogodbe o delu? Je to 8-dnevni rok?


Dober dan.

Najprej tole pravilo: delodajalcu zakon ne nalaga, da delavcu v naprej karkoli pove o poteku pogodbe pogodbe za določen čas. Ta pogodba se namreč izteče "sama po sebi", saj v njej piše do kdaj velja. Seveda pa je poslovno, človeško in sploh prav, da delodajalec z delavcem pravočasno spregovori o tem vprašanju.

Dopusti se izrabijo skladno s planom dopustov podjetja in v dogovoru med delavcem in delodajalcem. Ker je treba paziti na organizacijo dela, ima delodajalec pri planiranju dopustov prevladujoč položaj. V primeru kakršnega opisujete, se z vidika delodajalca lahko vidi zadevo še v drugačni luči. Jaz bom seveda le ugibal. Recimo, kako naj bo delodajalec siguren, da delavec po izteku pogodbe ne bo zahteval nadomestila za neizrabljen del dopusta? Zakon to omogoča. Ali kaj pa, če delodajalec ugotavlja, da je premalo dela za vse in je zato več dopustov rešitev pred recimo odpuščanjem. Ali pa da je v naprej planiral delo podjetja tako, da se omogoči vso izrabo dopustov. Možno je, da delodajalec vidi še kakšne razloge, zaradi katerih je povedal to, kar je v vprašanju opisano.

Zakon ne dopušča, da se delavec dopustu odpove. Če bi bila taka zakonska možnost, bi se lahko odprl prostor za pritiske na delavce, naj se dopustu odpovedo. Tekom trajanja delovnega razmerja tudi ni dovoljeno izplačati odškodnine namesto dopusta. To je dovoljeno le ob prekinitvi oziroma izteku pogodbe o zaposlitvi.

Izraba dopusta načeloma ne bi smela pomembno vplivati na plačo. V času dopusta delavec prejema nadomestilo v višini 100 % osnove. Osnova pa je povprečna izplačana plača delavca za zadnje 3 mesece.

Za konec, opisani razlogi delavca na prvi pogled izgledajo dokaj logični, v praksi pa je njihova uresničitev obremenjena s številnimi posebnostmi.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij