Atama logotip
EN

Nadurno delo

06.01.2013 00:00:00

Spoštovani,

zaposlen sem za nedoločen čas, v manjšem podjetju, javnega sektorja, na delovnem mestu plačne skupine B, pomočnik direktorja, s polnim rednim delovnim časom (40 ur na teden). Podjetje je urejeno, izplačilo je redno. Redni delovni čas je za vse zaposlene med 8 in 16 uro in je urejen z elektronskim beleženjem. Omogočen je tudi 2-urni kasnejši prihod na delo in enourni prejšni odhod z dela, ki pa ni zaželen in hitro spodbudi naložitev novih delovnih nalog. Koriščenje ur se obravnava kot celodnevna odsotnost z delovnega mesta (podobno kot dopust), ki jo pisno odobri direktor.

V letu 2012 sem opravil 325 nadur. Za nadurno delo ni bila podana pisna ali ustna odobritev s strani nadrejenega. Nadurno je nastalo kot posledica obveznih delovnih sestankov in drugih obveznih aktivnosti v popoldanskem času (načrtovani v naprej, ki pa jih zaradi narave dela ni možno opraviti v času med 8 in 16 uro) ter obsega dela in rokov za oddajo, ki ga ni bilo možno opraviti v 40 urnem delavniku. Delodajalca sem večkrat opozoril, da je obseg dela večji, kot ga zmorem. Na razumevanje nisem naletel, delodajalec utemeljuje, da se glede na delovno mesto plačne skupine B pričakuje večji obseg opravljenega dela, in da naj izboljšam svojo delovno učinkovitost. Največji problem je število in obseg delovnih nalog, ki jih ni možno vseh opraviti v rednem delovnem času. Zaradi rokov se pisarniško delo opravi doma tudi ponoči ali med vikendi in prazniki (opravljene ure se evidentirajo). 

Zanima me, ali mi je delodajalec dolžan omogočiti koriščenje oziroma izplačilo nadur za leto 2012 (za leto 2011 je bilo izvedeno plačilo nadur v decembru za vse zaposlene, za leto 2012 ni s strani delodajalca še nobene pobude). Ali kot navaja delodajalec za plačno skupino B nadurno delo ne velja in kakšen je v tem primeru primeren obseg dela v skladu z našo zakonodajo, po katerem se lahko ravnam, da ne bi prišlo do konflikta s pričakovanji delodajalca in s tem poslabšanja položaja v delovnem razmerju. Tako velike delovne obremenitve mi namreč zelo otežujejo usklajevanje z zasebnim življenjem in me vodijo v vedno večji sindrom izgorelosti, ker nimam časa za počitek. Naj povem še to, da sem bil na navedeno delovno mesto razporejen s strani nadrejenega po odpovedi prejšnega zaposlenega, da pri izbiri delovnega mesta znotraj podjetja nimam vpliva, in da v podjetju v letu 2012 nima nihče tako velikega števila nadur, se pa večina zaposlenih počuti preobremenjene. Z delodajalcem se bojim o tem spregovoriti, ker imam občutek, da ne sprejema moje preobremenjenosti oz. ima večja pričakovanja kot imam sam občutek, da jih zmorem, in se bojim za poslabšanje položaja v podjetju.

Hvala za pomoč.


Dober dan.

Pri nas se v pretežni meri ukvarjamo z vprašanji zaposlovanja v gospodarstvu. Javni sektor, ki ima izredno zahtevno in razdrobljeno zakonodajo nam je manj poznan, zato bodo moji komentarji skromnejši.

Problem, ki ga opisujete je danes vse bolj pogost. Veliko zaposlenih ne uspe narediti svojega dela v rednem delovnem času. Marsikateri delodajalec "težko" pristane na odreditev nadur. Iz vašega vprašanja razberem, da vam nadur ni nihče odredil, opravili ste jih za radi narave dela in po (rekel bi) svoji presoji. Ure so korektno evidentirane. Razumevanja delodajalca za obravnavo problema je bolj malo. 

Po moje ni druge rešitve, kot je resen pogovor o obsegu in izvedbi dela. Ne glede na težavnost, boste ta pogovor morali izboriti sami. Alternativa je najbrž le to, da potrpite ali poiščete novo delovno mesto.

V pravnem smislu boste največ odgovorov za problem nadur našli v zakonu  sistemu plač v javnem sektorju.

(http://www.dz-rs.si/wps/portal/Home/deloDZ/zakonodaja/izbranZakonAkt?uid=5505AFB548469020C1257961002F0AC6&db=urad_prec_bes&mandat=VI)

Jaz iz njega razberem, da uslužbenci plačne skupine B nimajo pravice do dodatka za delo preko polnega delovnega časa (23. člen zakona). Ne najdem pa omejitve, da bi se koristile ure, opravljene nad rednim delom. Za to bi morala po moje vi in delodajalec narediti ustrezen dogovor. Dopuščam pa možnost, da je s kakšnim aktom sprejeto določilo, ki koriščenje ur omejuje. Jaz tega ne poznam.

Običajno pa delavcem javnega sektorja predlagam, da se v primeru težav z delodajalcem obrnejo po pojasnila in pomoč na resorni organ. Sedaj je to Ministrstvo za pravosodje in javno upravo. Po mojih izkušnjah so v odzivanju na vprašanja zelo korektni.

Lep pozdrav

Alojz Šket

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij