Atama logotip
EN

Razlaga 114. člena Zakona o delovnih razmerah

09.07.2013 00:00:00

Pozdravljeni!

Delodajalec me je odpustil po 35,5 leti dela v istem podjetju in to samo en mesec pred 55 letom starosti. Meni do izpolnitve pogojev za upokojitev po veljavnem zakonu manjka 4,5 leta pokojninske dobe z upoštevanjem znižanja starosti /dve tretjini/ zaradi služenja vojaškega roka in bi se, če bi še naprej delal lahko upokojil pri starosti 59 let in pet mesecev in 40 let delovne dobe brez dokupa leta 2017. Delodajalec pa seveda trdi, da jaz pogoje za upokojitev izpolnem šele pri starosti 60 let leta 2018, saj da se pri odpustitvah olajšave in znižanje starosti zaradi vojske ne upoštevajo, čeprav to v 114. členu ni nikjer napisano.

 

Za morebitni odgovor se zahvaljujem.

 

Janez


Dober dan.

Najprej vam moram poudariti, da je za vsako tolmačenje zakona pooblaščen le zakonodajalec. Vse drugo so interpretacije, moje pisanje pa jemljite kot najin pogovor o obravnavanem problemu. Če bi morda želeli trden pravni nasvet, se obrnite na odvetnika, ki bo potem vaše ravnanje po potrebi branil v nadaljevanju pravnih postopkov.

V vašem primeru je pomembno, da so vaši upokojitvi vsi podatke od ZPIZ-a. Brez njih je itak vse bolj na pamet, saj je v njihovih bazah pogosto pokojninska doba zabeležena drugače, kot meni delavec ali delodajalec. V morebitnem sporu, bodo relevantni le podatki ZPIZ.

V vprašanju niste zapisali, kateri zakon (ZDR) je podlaga za vaše odpuščanje, stari ali novi. Ne en ne drug pa o tem kar trdi delodajalec resnično ne govori. Ne določa, kaj se ne upošteva. Star zakon uporablja termin starejši delavci, nov pa delavci pred upokojitvijo. 

Star zakon govori o minimalni pravici do starostne pokojnine, nov pa o pogojih (množina) za starostno upokojitev. Oba pojma je treba razlagati po pokojninski zakonodaji. Zato se nagibam k vašem mnenju, zadevo pa je vendarle treba pogledati podrobneje in v smislu ocene nadaljevanja postopka.

Predvidevam, da vam je odpoved vročena. Najbrž ste v odpovednem roku. V roku 30 dni od vročitve lahko vložite zahtevek za varstvo zakonitosti. Zato predlagam posvet z odvetnikom in potem odločitev o vlogi na sodišče.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij