Atama logotip
EN

Odpoved, regres in odpravnina

24.07.2013 00:00:00

Pozdravljeni,

zaposlena sem bila skoraj devet let, od tega 4 leta za nedoločen čas. Dobila sem odpoved, katere odpovedni rok poteče 26.8.2013. Ali mi pripada celoten regres (saj ga še nisem dobila) ter do kdaj je delodajalec dolžan izplačati odpravnino (saj je navedena v odpovedi)? Kaj naj naredim,če regresa in odpravnine ne bo izplačal?

Lep pozdrav in hvala za odgovor.


Dober dan.

Nobenega dvoma ni, da vam regres in odpravnina pripadata. Nobenega dvoma ni o višini odpravnine, ona je določena z zakonom in to natančno. Če ni v odpovedi drugače določeno, ali ni sklenjenega posebnega sporazuma med delavcem in delodajalcem, mora delodajalec odpravnino izplačati ob izteku odpovednega roka. Naslednji dan je načeloma že možno uveljavljati zamudne obresti.

Nobenega dvoma ni, da bi regres že morali prejeti, razen, če je vaš delodajalec nelikviden in mu kolektivna pogodba zaradi nelikvidnosti dopušča, da regres izplača kasneje. Če tega ni, tečejo za neizplačilo zamudne obresti od 1.7. dalje.

Težava je zaradi višine regresa. Ona je posledica novega zakona o delovnih razmerjih, ki je uredil regres drugače, kot star zakon. Nov zakon je stopil v veljavo 12. aprila letos. Regresa ni uredil natančno, zato sta za primer, ki ga opisujete v praksi 2 razlagi, obe sta lahko pravilni, v primeru spora bo veljala odločitev sodišča.

Prva razlaga določa, da vam pripada sorazmerni regres za 8 mesecev (določilo novega zakona). Druga razlaga določa, da vam pripada ves regres, ker ste zanj pridobila po starem zakonu pravico prej, kot je stopil v veljavo nov zakon. Osebno se nagibam k tej drugi razlagi, čeprav razumem in sprejemam tudi argumente za prvo razlago. Stvar je torej na nek način odprta, kaj bo storil vaš delodajalec se ne ve, vi boste potem vsekakor imeli možnost, da v primeru nezadovoljstva sprožite spor.

Opozarjam še na možnost, da se takoj, oziroma kadarkoli letos zaposlite pri novem delodajalcu, v tem primeru pa je popolnoma jasno, da vam pri sedanjem delodajalcu pripada sorazmerni del regresa.

Kaj lahko stori delavec, če delodajalec do njega ne izvrši denarnih obveznosti? Za posredovanje lahko zaprosi delovnega inšpektorja. Njegovo posredovanje ni nujno uspešno, saj ima delodajalec možnost, da posredovanja ne sprejme. Zato delavcu potem ostane le še proces izterjave. Vedno predlagam, da ta proces začne delavec sam s priporočenim pisnim zahtevkom delodajalcu, da se izplača vse zahtevano v nekem roku, recimo 8 dni. Če to ne obrodi sadov, je treba zadevo predati odvetniku, on izterjavo spelje končno preko sodišča. Pri tem je važna ocena, ali so pri delodajalcu na razpolago sredstva iz katerih bo delavec svoj dolg poplačal.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij