Atama logotip
EN

Izračun odpravnine, oz. višina - javni sektor

23.12.2013 00:00:00

Spoštovani,

Zaposlena sem bila v javnem sektorju in to: 14 let in po prekinitvi še dodatno 8 let. V javnem sektorju sem bila tako skupaj zaposlena 22 let.

V letu 2008 sem prejela odpoved pogodbe iz razloga nesposobnosti. Sedaj me pa zanima izračun odpravnine, ki mi pripada in to po 40. členu KPVIZ, oziroma konkretno, ali se šteje celotna delovna doba v obeh zavodih, ali samo pri zadnjem zavodu.

Prosim, za takojšnji odgovor, saj mi o tem ne zna povedati niti odvetnik - žal.

Hvala in lep pozdrav 


Dober dan.

O vašem primeru je natančneje težko presojati, ker ne poznamo podrobnosti. Malo me tudi čudi, da se pogovarjate o odpravnini šele letos. Zato bom komentiral le tisto, kar je možno glede na navedene podatke.

Leta 2008 je veljal še prejšnji zakon o delovnih razmerjih. On v 108. členu določa, da  se šteje pretekla delovna doba pri delodajalcu. Torej, če ste imeli za obe obdobji zaposlitve različnega delodajalca, se upošteva rok od zadnjega. Če je bil zadnji delodajalec pravni naslednnik prejšnjega, se roka obeh seštejeta. Kdo je bil vaš delodajalec je razvidno iz obeh pogodb o zaposlitvi.

Pište tudi, o prekinitvi, kaj ona točno pomeni pa ni znano. Je vmes med enim in drugim obdobjem zaposlitve kakšna "luknja"?

Zakon ne daje možnosti, da bi kolektivne pogodbe te roke urejale drugače.

40. člen KPVIZ ne obravnava odpovedi pogodbe iz razloga nesposobnosti, pač pa odpoved iz razloga iz nujnih operativnih razlogov. Zato po moje v vašem primeru KPVIZ ne prihaja v poštev.

Povsem nenavadno pa se mi zdi vaša navedba, da odgovora ni dal odvetnik, ki podrobnosti preimera pozna. Predvidevam, da je manj izkušen na področju delovnih razmerij.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

www.atama.si

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij