Atama logotip
EN

Bolniski stalež - čakanje

05.02.2014 00:00:00

Spostovani,

v bolniskem stalezu sem skoraj celo minulo leto z dvema krajsima prekinitvama,v tem casu sem bila tudi obravnavana na IK kjer je bila ugotovljena invalidnost III.kat.z polnim delovnim casom z omejitvami do 10kg v dnevnih izmenah(opravljala samo nocno delo).trenutno sem se v bolniskem stalezu,poslan predlog z strani zdravnika na zdravstveno komisijo za podaljsanje,ker zdravljenje se poteka oz.se ni koncano. Od delodajalca sem po posti prejela obvestilo, da ker nimajo ustreznega delovnega mesta so me dali na cakanje in na komisijo za odpoved pogodbe. zaposlena sem za nedolocen cas. Lepo prosim za vas nasvet kaj lahko pricakujem? kaj smem in kaj ne.

Lep pozdrav 


Dober dan.

Povsem neprimerno bi bilo napovedovati, kaj se bo zgodilo..., če se bo. V vašem primeru bo pomembno troje. Najprej možnosti in nameni delodajalca, razvoj vaše bolezni in ukrepanje lečečega zdravnika v sodelovanju s specialisti in vaše ravnanje v smislu prizadevanj za čim več pravic. Po moje je najbolj pomembno, da si okrepite zdravje. Najbrž tega ni potrebno posebej argumentirati. V tem smislu kaže z zdravnikom čim bolje sodelovati, čim več pa dajte narediti tudi sami. Kaj lahko naredite, vam bo povedal zdravnik.

Glede na to kar ste napisali, ima delodajalec najbrž za cilj, da z vami prekine pogodbo o zaposlitvi, ali vsaj, da vas razporedi na neko drugo delo. To slednje lahko opravi v okviru postopka ugotavljanja invalidnosti. Zakon pa mu tudi omogoča način, da se odpove vaša pogodba. Za začetek tega postopka mora pridobiti soglasje posebne komisije ministrstva. Tam bo najbrž dokazoval, da za vas resnično nima nobenega primernega dela. Po moje je za vas koristno, če se poskusite v ta postopek vključiti. Posebej še, če menite, da primerno delo vendarle je. Na to opozorite delodajalca. Delavci včasih vidite zadeve drugače kot delodajalec.

Če se ne najde rešitve za drugo delo in bi prej omenjena komisija z odpovedjo pogodbe soglašala, vam bodo seveda priznane pravice na zavodu za zaposlovanje. Te bodo časovno omejene. Kakšne pravice bi vam pripadle je odvisno od več faktorjev, zato predlagam, da zavod obiščete in se o tem posvetujete. Tu bi vam moral povedati še tole podrobnost, da vam v primeru bolniškega staleža ob morebitnem izteku pogodbe o zaposlitvi delovno razmerje ne bo poteklo do konca bolniškega staleža, a le največ 6 mesecev od dneva izteka pogodbe. Tudi zato je sodelovanje z zdravnikom pomembno.

Če vse to navajam bolj splošno, kar je posledica nepoznavanja pomembnih podrobnosti, pa vam lahko z gotovostjo predlagam, da bi bilo v vašem primeru  koristna pomoč izkušenega odvetnika. Z njim bi gotovo ogromno pridobili v smislu enakopravnosti vašega pravnega položaja v primerjavi z delodajalcem. V primeru negotovosti, si lahko dobro pomagate tudi z obiskom delovnega inšpektorja. Vedno imejte s seboj vso dokumentacijo, posebej pogodbo o zaposlitvi, odločbe in medicinska mnenja.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

www.atama.si

 

 

 

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij