Atama logotip
EN

32-urni delavnik

26.11.2008 00:00:00

 

Najprej en lep pozdrav.

Že nekajkrat sem se obrnila na Vas in ste mi prav lepo pomagali, zato vam pišem še enkrat.    

Zaposlena sem v podjetju D. O. O. in zaradi trenutne finančne krize bomo šli na "trenutni "32-urni delavnik.Zanima me kako se v tem trenutko šteje delovna doba?Imamo delavko, ki drugo leto nastopi v zasluženo penzijo, kaj bo z njo? Imamo pa tudi delavko, ki lahko koristi skrajšan delovni čas zaradi otroka, ki ima tri leta.To naj bi rešilo naše podjetje, pravijo.Mi lahko poveste, kako se v tem trenutko obračuna plača,kakšno vlogo ima zajamčen osebni dohodek?Upam, da moja vrašanja niso preveč naporna in, da mi boste lahko odgovorili.

Že v naprej se Vam prav lepo zahvaljujem in Vas prav lepo pozdravljam.

Obupana delavka!

Dober dan.

 

Vas zanimajo podobni odgovori kot mnoge danes. Po mojem bo kar nekaj težav z razumevanjem predpisov. Predvsem vodstva podjetij bodo razočarano ugotovila, da vsega pač ne bo moč narediti.

Moje mnenje v uvezi s problemi, ki jih navajate je naslednje. ZDR pravi, da je najkrajši polni delovni čas, ki ga lahko določi delodajalec 36 ur na teden. Za to obdobje po moje velja tudi  izplačilo minimalne plače, ki jo določa zakon. Vi sprašujete o zajamčeni plači, ona se za obračun plač ne uporablja, pač pa za izračun socialnih pravic, kar izvaja center za socialno delo.

Po mojem pomeni za vaše podjetje 32 urni delovni teden to, da boste začasno prerazporedili delovni čas.

Če pa to ne, potem mora delodajalec vse pogodbe odpovedati in vam ponuditi pogodbe s krajšim delovnim časom od polnega. Taka pogodba bi pomenila tudi, da delavec ni polno zavarovan, in v enem letu ne bi imel toliko pokojninske dobe. Na tak nov delovni čas se v tem primeru preračunava tudi sedanja plača in seveda tudi minimalna plača. Za delavce je tole torej precej neugodno, zato se lahko zgodi, da delavci takih pogodb ne bodo podpisali, ampak šli recimo v spore. Delavka, ki jo omenjate bi zaradi takega delovnega časa šla nekaj kasneje v pokoj. Pri delavki ki koriti krajši delovni čas bo potrebno pogledati pogodbo. Če v njej piše polovični delovni čas, to pomeni 16 ur, če piše 4 ure dnevno, pa se po mojem avtomatično ne spremeni, ampak ostane 4 ure. Ona bi v tem primeru bila v boljšem položaju.

Potrebno se bo veliko pogovarjati, nujno je seveda natančno pojasnilo vodstva podjetja, pa kakšen odprt telefon in podobno.

Iz mojega pisanja razberete, da ne vem natančno, kaj vodstvo vašega podjetja zasleduje s svojim predlogom. zato dopuščam in opisujem obe možnosti.

Ne bi pa se čudil, če se bo v tej krizi našlo še kakšno "inovativno" rešitev.

Lep pozdrav.

Alojz Šket

Kadrovska solaKadrovska šola

Najdite odgovore na vprašanja iz kadrovskega področja

Več informacij